A gyógyszerkutatás újabb irányai

08 | 03 | 2017
Pályázati Központ
Debreceni Egyetem

Sajtóközlemény 

ELINDULT AZ „A GYÓGYSZERKUTATÁS ÚJABB IRÁNYAI: PEPTID-FEHÉRJE KÖLCSÖNHATÁSOK A MAGASABB RENDŰ FEHÉRJESZERVEZŐDÉSEK SZABÁLYOZÁSÁBAN- PHARMPROT TEAMING”, CÍMŰ GINOP-2.3.2-15-2016-00044 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTJE.

A PHARMPROT célja a magasabb rendű fehérjeszerveződések peptid-fehérje kölcsönhatások által irányított molekuláris szabályozó mechanizmusainak feltárása és ezeken alapuló, gyógyszerkutatásban is közvetlenül használható in silico eljárások és laboratóriumi szűrőmódszerek kidolgozása.

A legújabb gyógyszerfejlesztések egy adott kórképhez tartozó fehérjék közül egyszerre többet céloznak meg, melyek között genetikai vagy fizikai kapcsolat van. A jelátvitel során képződő, magasabb rendű fehérjeszerveződések tumorokban, neurodegeneratív betegségekben és immunfunkciókban, valamint a sejtdifferenciációban egyaránt szerepet játszanak; hatásmechanizmusaik azonban jórészt ismeretlenek. A Debreceni Egyetem biokémiai, biofizikai, élettani, és kémiai kutatócsoportjainak összefogásával olyan konzorciumot hoztunk létre, amely alkalmas ezen rendszerek átfogó, atomi szinttől a funkcionális mérésekig történő vizsgálatára. A PHARMPROT célja a magasabb rendű fehérjeszerveződések molekuláris szabályozó mechanizmusainak feltárása és ezeken alapuló, gyógyszerkutatásban is közvetlenül használható szűrőmódszerek kidolgozása. Ez a projekt a biokémia és sejtbiológia legújabb irányait követi, melynek nemzetközileg is kiemelkedő jelentősége lehet mind az alapkutatásban, mind a gyógyszerfejlesztésekben.

A PHARMPROT konzorcium általános törvényszerűségeket keres a vizsgált rendszerek szisztematikus analízisével, melyek a fehérjeszerveződések több szintjére kiterjeszthetők és a gyakorlatban is alkalmazhatók. Ez magában foglalja az in silico tervezést, szerkezeti és oligomerizációs vizsgálatokat és ehhez kapcsolódó funkcionális méréseket. Egyedi a projekt kiindulópontja, mely heterogén, stabil szerkezettel nem rendelkező struktúrák – melyek jelentőségét szintén az utóbbi években ismerték fel – kritikus szabályozó szerepén alapul. A projekt újszerű célkitűzése a  gyógyszerkutatásban magasabb rendű fehérjeszerveződésekre is használható szűrőmódszerek kifejlesztése és ezen rendszerek gyógyszercélpontként történő alkalmazása.

Támogatás összege 879.997.930,- Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.03.01
Futamidő: 48 hónap
A projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Fuxreiter Mónika
E-mail: fmoni@med.unideb.hu

 

Letölthető dokumentumok

Események

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.

A hagyományoknak megfelelően idén is megrendezi őszi doktor- és díszdoktoravató ünnepségét a Debreceni Egyetem.