A gyógyszerkutatás új irányai: fehérjekölcsönhatások feltárása bioinformatikai és molekuláris módszerekkel

Sikeresen befejeződött a GINOP-2.3.2-15-2016-00044 számú “A gyógyszerkutatás újabb irányai: peptid-fehérje kölcsönhatások a magasabb rendű fehérjeszerveződések szabályozásában- PHARMPROT teaming” című projekt. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által a 2016-2021 közötti időtartamban közel 900 millió forint összeggel támogatott projekt a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi és Természettudományi és Technológiai karainak kutatócsoportjai valósították meg.

A legújabb gyógyszerfejlesztések adott betegséghez tartozó fehérjék közül egyszerre többet céloznak meg, melyek között genetikai vagy fizikai kapcsolat van. A fehérjeszerveződések daganatokban, neurodegeneratív betegségekben, valamint a sejtdifferenciációban egyaránt szerepet játszanak; hatásmechanizmusaik azonban jórészt ismeretlenek. A Debreceni Egyetem biokémiai, biofizikai, élettani, és kémiai kutatócsoportjainak összefogásával olyan konzorcium jött létre, amely alkalmas ezen rendszerek átfogó, atomi szinttől a funkcionális mérésekig történő vizsgálatára.

A PHARMPROT kutatóhálózat célja, egymást kiegészítő megközelítéssel és metodikával a fehérjeszerveződések és kölcsönhatások molekuláris szabályozó mechanizmusainak feltárása és ezeken alapuló, gyógyszerkutatásban is közvetlenül használható szűrőmódszerek kidolgozása. – tájékoztatott Dr. Szatmári István, egyetemi docens, projektvezető. A négyéves projekt eredményeként a debreceni PHARMPROT kutatóhálózat közreműködésével több mint hatvan tudományos közlemény került publikálásra. Többek között a legmodernebb fehérje analitikai módszerekkel sikerült vizsgálni és feltárni retrovirális proteázok és néhány, az emberi szervezetben is megtalálható retrovírus-szerű proteáz enzimatikus tulajdonságait. Kísérletes és számítógépes analízisek segítségével vizsgáltuk proteázok szerkezet-funckió összefüggéseit, valamint meghatároztuk a HIV fertőzöttek kezelésében is alkalmazott proteáz-gátlószerek hatékonyságát a HIV proteázzal nagyfokú hasonlóságot mutató enzimek esetében. Új kísérletes mérési eljárásokat dolgoztunk ki proteolitikus enzimek vizsgálatára, melyet több virális proteáz mellett a HIV vírus proteáz funckionális jellemzéséhez használtunk fel, de a kifejlesztett módszert sikerrel alkalmaztuk a SARS-CoV-2 koronavírus proteázának vizsgálatában is. Továbbá részletesen jellemeztük a tumorgenezis során működésbelépő c-Fos és c-Jun fehérjék különféle változatait és kölcsönhatásait. Ezen túlmenően feltártuk a sejtpenetráló peptidek bejutásának és a sejtenbelüli eloszlásának a dinamikáját. A kutatási eredményeken túlmenően fontos kiemelni, hogy a projekt révén nagyszámú fiatal kutató kapott lehetőséget és eszközt, hogy elsajátítsa a bioinformatika, biokémiai, biofizikai és a molekuláris biológiai kutatások alapjait. A felhalmozott elméleti és gyakorlati tudás jelentősen hozzájárul az egyetem és a régió kutatóbázisának fejlődéséhez.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg 879 997 930 Ft támogatással. A projekt keretében végzett kutatások eredményei ezidáig 61 nemzetközi közleményben kerültek összefoglalásra, továbbá 9 közreműködő fiatal kutató doktori fokozatszerzésének alapjául szolgáltak.


 

Letölthető dokumentumok

Események

Az Angol-Amerikai Intézet és az Észak-amerikai Tanszék vendégeként David J. Gerleman, Fulbright professzor Unboxing Lincoln: Adventures in Archival Research, Digital History, and Incorporating Abraham Lincoln’s Legacy into the Classroom című előadását hallgathatják meg december 4-én, szerdán az Angol-Amerikai Intézet Studio 111-es termében.

Paradigmaváltó biomarkerek a tüdőgyógyászatban címmel Kissné Horváth Ildikó, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Tüdőgyógyászati Klinika igazgatója tart előadást az intézmény tudományos ismeretterjesztő sorozatában, a Science Caféban.

Ebben az évben is megrendezi a felvételi döntés, pályaválasztás előtt álló középiskolások számára beiskolázási nyílt napjait a Debreceni Egyetem. Nyíregyházán december 5-én számtalan program segítségével ismerkedhetnek meg az érdeklődők az intézmény nyújtotta lehetőségekkel.