Elkezdődött a Debreceni Egyetem „Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése a Debreceni Egyetemen” című, RRF-2.1.2-21-2022-00003 azonosító számú projekt megvalósítása az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének 5,561 milliárd Ft összegű vissza nem térítendő támogatásával.
A projekt általános célja, hogy a Debreceni Egyetem versenyhelyzetét tovább erősítse az oktatási infrastruktúra és képzési programok fejlesztésével. A Debreceni Egyetem jelen konstrukció keretében energiahatékonyságot fokozó épületinfrastruktúra megújításokat, valamint jelenős oktatási infrastruktúra és digitális eszközbeszerzéseket valósít meg, melyekhez több, az oktatást segítő képzés társul.
A Debreceni Egyetem az „RRF-2.1.2-21 Gyakorlatorientált felsőfokú képzések infrastrukturális- és készségfejlesztése” című pályázati felhívással összhangban olyan tevékenységeket dolgozott ki a projekt megvalósítása kapcsán melyek tovább erősítik az egyetem versenyhelyzetét a felsőoktatási képzési feladatokban. Jelen projekt keretében a Debreceni Egyetem a konstrukció szintű célértékek eléréséhez 18 422 m2 területen valósít meg energiahatékonyságot fokozó épületinfrastruktúra megújítást, valamint 1 666 db digitális eszköz telepítést.
A konstrukció kiemelkedő célja a felújítási és korszerűsítési beruházások, melyek keretében intézményünk Böszörményi úti Campusán található A és B épület, a Pszichológia Intézet és a Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája Arany János téri feladatellátási helyének energetikai korszerűsítése valósul meg. Az említett épületekben a fejlesztés eredményeként megvalósul a külső nyílászárók cseréje, új hőszigetelés, valamint korszerű fűtési és a használati-melegvízrendszer kerül kialakításra. Az átalakítás során megújul a gépészeti, villamossági rendszer és új LED-es fényforrások kerülnek beépítésre.
A projekt másik fontos célja az egyetem internetes hálózatfejlesztése a digitális oktatási rendszerek kiszolgálása érdekében. A gyors és biztonságos adatelérés, valamint a multimédiás tartalmak, oktatási anyagok, távoktatási szolgáltatások megfelelő minőségben történő eléréséhez szükséges hálózati végpontok sávszélességének növelése is megvalósul.
A szolgáltatások érdekében a beszerezni kívánt eszközök és rendszerek támogatják a digitális tanítást és tanulást. A projekt során az IT-szolgáltatások infrastrukturális fejlesztésére és korszerű alkalmazások bevezetésére is sor kerül a digitális készségek javítása érdekében. Az informatikai beruházáshoz kapcsolódó képzések célja a hallgatók és dolgozók digitális és interperszonális készségfejlesztése, kommunikációs és innovációs kompetenciák fejlesztése. A könyvtári fejlesztések eredményeként digitális helyfoglalási, helykövetési, másolatküldő rendszer kerül kialakításra.
A projekt legnagyobb értékű beruházása a sebészképzéshez fűződik, ami a robotasszisztált sebészeti képzés infrastrukturális és módszertani feltételeinek megteremtését foglalja magában. A projekt az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközének támogatásával valósul meg.
A pályázat 100 %-os támogatási intenzitás mellett valósul meg.
Kedvezményezett neve: Debreceni Egyetem
Támogatás összege: 5 560 942 407 Ft
A projekt megvalósításának időszaka: 2022.06.01-2026.04.30.
Szakmai vezető: Domokos Szilárd
A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/rrf-212-21-2022-00003 oldalon olvashatnak