A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett HU-RIZONT NEMZETKÖZI KIVÁLÓSÁGI KUTATÁSI EGYÜTTMŰKÖDÉSI PROGRAM pályázati felhívás keretében a Debreceni Egyetem 2024-1.2.3-HU-RIZONT-2024-00080 számú, FRATERNITY "Cooperatív környezet kialakítása az autonóm járművek tesztelésére” című pályázata 396 976 054 Ft támogatásban részesült.
Az intelligens közlekedési rendszerekben (ITS) a szenzorok által mért valós idejű információk és megfelelő vezetést támogató üzenetek járművekhez való továbbítása jelentős mértékben javíthatja a közúti biztonságot és a közlekedési hálózatok hatékonyságát, valamint mérsékelheti a balesetek és a torlódások számát. Jelenleg az autóiparral és közlekedéssel kapcsolatos nemzetközi szabványosító szervezetek, kutatók és az autóipar szereplői teljes erővel dolgoznak az ITS, a kooperatív fejlett vezetéstámogató rendszerek (C-ADAS) és az autonóm járművek (AV) fejlesztésében.
Az NKFI által támogatott HU-RIZON FRATERNITY projekt a nemzetközi járműkommunikációs szabványokon alapuló, az ITS ökoszisztéma érdekeltjeinek együttműködésére szolgáló digitális iker keretrendszer fejlesztését tűzi ki célul, amely lehetővé teszi a különböző kooperatív és autonóm közlekedési forgatókönyvek és úthasználók biztonságának növelését biztosító megoldások tesztelését. A keretrendszer megvalósításhoz különböző szoftver komponenseket fejlesztünk és alkalmazzuk a megmagyarázható mesterséges intelligencia (XAI) módszereket annak érdekében, hogy javítsuk az információk feldolgozásának hatékonyságát a különböző forgalmi helyzetekben.
A projekt eredményeinek segítségével az együttműködő ITS megoldások fejlesztése és telepítése gyorsulhat, ezáltal előmozdítva a kooperatív autonóm közlekedés területén az innovációt és a fenntarthatóságot. A projektben a Debreceni Egyetem Informatikai Kar, a Floridai Egyetem és a Szöuli Egyetem kutatóinak kiváló szakmai kompetenciája, kutatási tapasztalatai, és képviselt területeik szinergiája nyújtják az alapot a kitűzött célok eléréséhez. A projektjavaslat tartalma összhangban van a Neumann János Program 2023 dokumentumban foglalt kilenc intézkedéscsoport mindegyikével.
A projektről bővebb tájékoztatás Prof. Dr. Hajdu András szakmai vezetőtől kérhető.
Elérhetősége: hajdu.andras@inf.unideb.hu
Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok
Dokumentum