A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal által meghirdetett „Tudományos Mecenatura Pályázat” MEC_SZ_24 kódszámú alprogram keretében támogatott, MEC_SZ 149022 azonosítószámú projekt, a Debreceni Egyetem szervezésében megvalósuló Európai Neuroszonológiai és Cerebrális Hemodinamikai Társaság Nemzetközi Tudományos és Oktatási Kurzusa.
A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar bevonásával és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal támogatásával az Európai Neuroszonológiai és Cerebrális Hemodinamikai Társaság (ESNCH) négynapos tudományos és oktatási kurzusára ebben az évben Budapesten kerül sor. A 2025. április 2-5. között a Semmelweis Egyetem Nagyvárad téri Elméleti Tömbjében megrendezésre kerülő Oktatási Kurzusra több mint 30, nemzetközi elismertséggel rendelkező, kutatási és gyakorlati tapasztalattal is bíró külföldi előadó/oktató érkezik. Az angol nyelvű tudományos és oktatási kurzus célja a neuroszonológia területén az elmúlt évtizedekben végbemenő fejlődés és az új kutatási eredmények bemutatása, valamint kiscsoportos képzés keretében tervezett hands-on oktatás révén az új vizsgálómódszerek megtanítása és szakértők felügyelete mellett gyakorlási lehetőség biztosítása.
Az ultrahang területén az elmúlt évtizedekben megfigyelhető folyamatos technikai fejlődésnek köszönhetően a neuroszonológiai módszerek is jelentősen fejlődtek, új vizsgálómódszerek terjedtek el, új kutatási eredmények jelentek meg. Bár hazánkban az új vizsgálati módszerek ismertek, de megfelelő gyakorlat híján nem terjedtek el széles körben (agyi parenchyma vizsgálat, perifériás ideg UH vizsgálat, agyi vénák vizsgálata, basalis ganglionok vizsgálata, embólia detektálás). A Budapesten megrendezésre kerülő kurzus hiánypótló, hisz lehetőség nyílik a fiatal kutatóknak és orvosoknak a neuroszonológia nemzetközi elismertséggel rendelkező kiválóságaival találkozni, velük kapcsolatot kialakítani, s szakértői felügyelet mellett megtanulni az új módszereket és meghallgatni a neuroszonológia legújabb eredményeit. A rendezvény lehetőséget ad nemzetközi kapcsolatrendszer kialakítására, új kutatási területek meghonosítására, valamint új tudományos munkacsoportok létrehozására.
A rendezvény, az eddigi legnagyobb létszámú neuroszonológiai oktatási kurzus lesz Európában. A 4-naposra tervezett rendezvény első napján, még az Oktatási Kurzus előtt, a Társaság elnökének, Branko Malojcicnak a nyílt előadására kerül sor ’The effect of the development of neurosonology on the diagnosis and treatment of stroke” címmel. Ezt követően, minden nap előadások és hands-on kurzusok lesznek. A konferencia során lehetőség lesz vizsgát tenni, s sikeres vizsga esetén a jelentkezők nemzetközi bizonyítványt kapnak (International Certification for Neurosonology).
A kurzustól a hazai neuroszonológia fejlődését, az idegrendszeri betegségek (agyi érszűkület, stroke, Parkinson kór, hydrocephalus, idegi kompressziók, extracranialis nagyér vasculitis) non-invazív vizsgálati lehetőségeinek elterjedését, s új tudományos módszerek bevezetését várjuk. Az új ismeretek és módszerek elsajátítása a cerebrovascularis és egyéb idegrendszeri betegségek új kutatási irányai mellett a jobb non-invazív diagnosztika révén hozzájárul az élet- és egészség megőrzéshez is.
Dr. Oláh László,
a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Neurológiai Tanszék vezetője, a konferencia szervezője