A Debreceni Egyetem 2024.06.14. napján 2020-2.1.1-ED-2024-00326 azonosító számon „Alsóvégtagi funkció fejlesztése robotikus eszközök segítségével" címmel támogatási kérelmet nyújtott be a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalhoz (NKFI Hivatal), melyet a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter a 2024.07.05. napján kelt döntésével támogatásra érdemesnek minősített, és az NKFI Alapból a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: KFitv.) 13. § (1) bekezdésének c) pontja szerinti támogatási jogcím alapján összesen 316 555 OOO Ft (azaz háromszáztizenhatmillió-ötszázötvenötezer forint) vissza nem térítendő támogatásban részesített. A támogatás intenzitása 100 %.
A projekt keretében rehabilitációs tevékenység fejlesztése valósul meg. A fejlesztések célcsoportja a támogatást nyert intézmény területi ellátási kötelezettségébe tartozó lakosság. A projekt célja robotasszisztált járásfejlesztő eszközök beszerzése és alkalmazása elsősorban agysérült, gerincsérült, traumás, továbbá stroke-on átesett betegek rehabilitációjában. A betegségek, sérülések kapcsán a féloldali, illetve kétoldali alsó végtagi bénulás a legtöbb esetben tartós járászavarhoz, vagy a járóképesség elvesztéséhez vezethet.
Ezen páciensek számára a korszerű, robot-asszisztált fejlesztő eszközök kiváló lehetőséget biztosítanak a járóképesség visszanyerésére.
A járás kialakításában a testre helyezett szenzorok érzékelik a beteg teljesítményét, izomerejét és ehhez mérten stimulálják a sérült izmokat, létrehozva a járáshoz szükséges erőt és mozgásmintázatot. A terápia egyénre szabott és figyelembe veszi a kezelt személyes igényeit is. További lehetőség az antigravitációs rendszerek alkalmazása, melyek képesek a járásfejlesztő stimuláló és érzékelő rendszereket kiegészíteni testsúlytámogató függesztő egységekkel, javítva a járásérzet kialakulását és a járóképesség visszanyerésének esélyét is.
Az alkalmazott technika révén akár minimális erő segítségével is biztosítható az állás, a vertikalizáció és a járás visszanyerése. A robottechnikai eszközök ugyan nem csodaszerek, de különösen olyan betegek (pl.stroke) esetén jelentős és eredményes módszerek lehetnek, ahol csupán a hagyományos gyógytorna segítségével kisebb az esély a járás és önellátás elérésének.
A projekt a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Klinikáján és Tanszékén valósul meg.
A projekt megvalósításának kezdete: 2024.07.01.
A projekt fizikai befejezésének határideje: 2026.06.30.
További információ kérhető: Dr. habil. Jenei Zoltán klinikaigazgató rehabilitációs szakorvos, mint szakmai vezetőtől az alábbi e-mail címen: jenei.zoltan@med.unideb.hu
Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok