Gyógyszertechnológiai K+F fejlesztése a Debreceni Egyetemen

Pályázati Központ
Debreceni Egyetem

Sajtóközlemény

ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „GYÓGYSZERTECHNOLÓGIAI K+F FEJLESZTÉSE A DEBRECENI EGYETEMEN” CÍMŰ, GINOP-2.3.3-15-2016-00021 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTJE.

A projekt célja a Debreceni Egyetemen folyó gyógyszertechnológiai fejlesztésekkel kapcsolatos műszerpark fejlesztése, amely új szintre emeli a gyógyszertechnológiai kutatás-fejlesztés minden lényeges elemének megvalósíthatóságát.

A műszerpark akár gyógyszerminták GMP körülmények közötti pilot méretben való előállítását és gyártásközi vizsgálatok elvégzését is lehetővé teszi. A jelenleg is a témában folyó magas szintű kutatások nagyságrendjének emelését, valamint teljes vertikumban, nagy áteresztőképességgel történő integrációját tenné lehetővé jelen fejlesztés. Az eszközpark a számos alapkutatási feladaton kívül később így termékfejlesztésekben is felhasználható lesz. Hasonló együttműködés megvalósítására képes fejlesztési centrum tudomásunk szerint jelenleg magyarországi kutatóhelyen nem található meg. A high-tech műszerek nélkül a nemzetközi kooperációk sorának bővítése szintén komoly akadályokba ütközik – a hazai kutatás versenyképességének személyi feltételei éppen elfogadhatóak, de a tárgyi feltételek kapcsán komoly fejlesztés vált fontossá a körülbelül 5-10 évvel ezelőtti nagyműszer beruházásokhoz képest. A műszerpark interdiszciplináris kutatással (esetleg később szolgáltatással) kapcsolódhat más, a Debreceni Egyetemen vagy általában a régióban folyó nagy projektekhez. A projekt legfontosabb feladata új, természetes vegyületekkel és azokat tartalmazó frakciókkal kompatibilis gyógyszertechnológiai anyagokkal kapcsolatos vizsgálatok. Ennek keretein belül bioaktív vegyületek megtisztítását és karakterizálását, gyógyszerformába formulálását, a gyógyszerforma jellemzését, stabilitásának tesztelését, továbbá a bioaktív hatóanyagot tartalmazó extraktumok, tiszta bioaktív természetes vegyületek, valamint a kész gyógyszerformák hatásának vizsgálatát tervezzük in vitro és in vivo rendszerek segítségével. A projekt elvárt eredménye, hogy a kutatói hálózat képes legyen a beszerzett műszerparkkal megtámogatva egy olyan egymással szoros logikai sorrendben kapcsolódó horizontális kutatási irányvonal kiépítésére, amely a gyógyszerfejlesztést teljes vertikulumában átfogja. Nevezetesen a vezérmolekula kijelölése, karakterizálása után, a gyógyszerhordozó kifejlesztéséhez szükséges anyagok biokompatibilitási vizsgálata, optimálása, majd a pilot méretű gyártástechnológia kidolgozása történik. Tehát új innovatív nanoméretű gyógyszerhordozóval természetes eredetű hatóanyag formulálása, és fizikai, kémiai, biofarmáciai vizsgálata lehetséges.

Támogatás összege: 944 740 015 Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.01.01
Futamidő: 36 hónap
A projekt szakmai vezetője: Dr. Vecsernyés Miklós
E-mail: vecsernyes.miklos@pharm.unideb.hu

Letölthető dokumentumok

Események

A Labdarúgás elmélete és gyakorlata szabadon választható kredittárgy keretében Labdarúgóklubok stratégiái címmel Szabados Gábor sportközgazdász, egyetemi vendégtanár, az NSO.hu sportblog vezető szerkesztője tart előadást.

Idén ismét megrendezi a DEAC Családi Napot az egyetemi sportklub. A DEAC-Ka-Landban az érdeklődők megismerkedhetnek több mint 20 szakosztállyal, tájékozódhatnak a sportolási, valamint a szakosztályokhoz való csatlakozási lehetőségekről és DEAC-os nyereményekkel gazdagodhatnak.

A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művészeti Központja és a Bán Imre Kultúratudományi Szakkollégium beszélgetést szervez abból az alkalomból, hogy városunk díszpolgára, a 80 éves Csikos Sándor a Nemzet Színésze lett. A beszélgetést Kornya István, a Csikos Sándor – kulisszák nélkül című könyv szerzője vezeti.