Fotovoltaikus rendszerek kialakítása a Debreceni Egyetemen

2017 | 10 | 30
DEBRECENI EGYETEM

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY 


FOTOVOLTAIKUS RENDSZEREK KIALAKÍTÁSA A DEBRECENI EGYETEMEN

A KEHOP egyik kiemelt célkitűzése – összhangban a hazai és az EU energiapolitikával – a környezeti szempontok érvényesítése a gazdasági fejlődésben. Ennek is feltétele a megújuló energiaforrások nagyobb arányú felhasználása, a társadalom és a környezet harmonikus viszonyának kialakítása, a hazai energiahordozó forrásszerkezet kedvező befolyásolása a hagyományos energiaforrások felől a megújuló energiaforrások irányába való elmozdulás elősegítésével. Általános cél a kisebb környezeti terheléssel járó megújuló energia alapú energiatermelés elterjesztése, ezen belül a megújuló energiaforrásokon alapuló hő- és villamos energiatermelés szerepének növelése az összenergia felhasználáson belül és ezen keresztül az üvegházhatású gázok kibocsátás csökkentése. E célkitűzéseket szem előtt tartva a Debreceni Egyetem 2017-ben az energiaköltségek csökkentése jegyében környezetbarát beruházás megvalósításába kezdett.

A KEHOP-5.2.11.számú pályázati felhívás lehetőséget teremt mind 50 kVA csatlakozási teljesítmény alatti háztartási méretű kiserőmű, hálózatra csatlakozó napelemes rendszer telepítésére, illetve 50-500 kVA csatlakozási teljesítményű, hálózatra csatlakozó napelemes rendszer kialakítására saját villamosenergia-igény részbeni vagy teljes közvetlen kielégítésére is. A Projekt épületei összesen évente mintegy 2.100.000 kWh villamos energiát használnak, a tervezett beruházás ennek mintegy 20%-át napenergiával tudja a jövőben biztosítani. A projekt Debrecen városban, a Debreceni Egyetem két megvalósulási helyszínének 6 épületén valósul meg:


1. Informatikai Kar: 70 kW-os rendszer,
2. Lovarda épülete: 70 kW-os rendszer,
3. Matematika Intézet épülete: 40 kW-os rendszer,
4. Nagyerdei Menza épülete: 50 kW-os rendszer,
5. Pénzügyi Főosztály épülete: 35 kW-os rendszer,
6. TEOK épülete:165 kW-os rendszer

A napelemek összes termelése 448 000 kWh/év, amely összesen a pályázó részére 15.537.011 Ft/év megtakarítást eredményez. A rendszer éves CO2 megtakarítása 156,8 t.
A Projekt végrehajtásának vállalt időtartama 12 hónap.
Projekt időtartama: 2017.01.06 – 2018.01.05
Projekt összköltsége: 249 053 350 Ft

 

Kedvezményezett: DEBRECENI EGYETEM
Projekt azonosító: KEHOP-5.2.11- 16-2016- 00087

Letölthető dokumentumok

Események

Idén immár 17. alkalommal rendezi meg a Debreceni Egyetem Hallgatói Önkormányzat külföldi hallgatóit tömörítő szervezete, az International Student Union (ISU) gasztronómiai fesztiválját, az International Food Day-t a Debreceni Egyetemen.

A Lélekhangoló hangversenysorozat keretében a Debreceni Egyetem Gulyás György Szakkollégiumának hallgatói adnak koncertet a Debreceni Református Egyetemi Templomban.

A Debreceni Egyetem Klinikai Központ Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika Nappali Osztályán készült alkotásokból nyílik kiállítás a DE Pszichológiai Intézetében.