Az irányított és transzpozon-mediált génbevitel molekuláris kutatása a biztonságosabb génterápia érdekében

Sajtóközlemény

ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „AZ IRÁNYÍTOTT ÉS TRANSZPOZON-MEDIÁLT GÉNBEVITEL MOLEKULÁRIS KUTATÁSA A BIZTONSÁGOSABB GÉNTERÁPIA ÉRDEKÉBEN” CÍMŰ, GINOP-2.3.2-15-2016-00024 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTJE.

A molekuláris biológia egyik leginkább a jövőbe mutató területéhez tartoznak a génterápiával kapcsolatos kutatások. A humán genom szekvenciájának megismerésével nyilvánvaló lett, hogy bizonyos betegségek csupán egyetlen gén funkciójának a módosulása következtében alakulnak ki. A cél, hogy ezeket a mutációkat korrigálni lehessen, egyre újabb módszerek kidolgozására sarkallja a kutatókat, azonban a legújabb irányított génbeviteli módszerek sem érik el azt a specificitást és hatékonyságot, amely a célzott génterápia biztonságos működéséhez szükséges.

Projektünk célja e módszerek fejlesztése, génterápiára alkalmassá tétele, amely forradalmasíthatja a modern gyógyászatot, és megfelel a személyre szabott orvoslás gyors fejlődését sürgető társadalmi elvárásoknak. Konzorciális összefogás révén egy olyan működési egység jön létre, amely egy meglévő probléma újfajta megközelítését teszi lehetővé a projekt végrehajtása során. A pályázatban tervezett génterápiás módszerek kifejlesztése nagyban elősegíti új, hazai és nemzetközi együttműködések létrejöttét, és a témák ilyen mértékű összefonódásával keletkező kritikus tömegű információ fajsúlyosabbá teheti Magyarország jelenlétét a nemzetközi színtéren is.
A projekt konzorciumi formában valósul meg, a konzorcium vezetője a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontja.

Támogatás összege 962 017 600Ft
Debreceni Egyetemre eső támogatási összeg: 160 265 600 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
Projekt időtartama: 2016.12.01.- 2020.11.30.
Szakmai vezető: Dr. Székvölgyi Lóránt
E-mail: lorantsz@med.unideb.hu
 

Letölthető dokumentumok

Események

Interaktív programokkal, kiállításokkal, tudomány népszerűsítő előadásokkal várja az érdeklődőket a Növények napja rendezvénysorozatra a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.

A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programja és a a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet jótékonysági gardróbvásárt szervez.

A Debreceni Egyetemen zajló űrkutatási projekteket és a DE SPACE programot ismerhetik meg az érdeklődők a DE Tudományos Igazgatóság által szervezett workshopon.