Immár huszonkettedik alkalommal kerül megrendezésre március első hétvégéjén Debrecen város legnagyobb orvoskongresszusa, a Debreceni Kardiológiai Napok továbbképző konferencia, melyet 1995-ben Édes István és Czuriga István professzorok a Debreceni Egyetem Kardiológiai Klinikája és a Debreceni Járóbeteg Kardiológiai Intézet közös szakmai szervezésében indítottak el. A szervezők eredeti szándéka a folyamatos kardiológiai továbbképzés biztosítása és a legújabb szakmai ismeretek naprakész átadása volt az Észak-kelet magyarországi régió orvosai számára.
A gyorsan népszerűvé váló rendezvény hamar túlnőtte a regionális kereteket, és mára az egyik legrangosabb hazai posztgraduális kardiológiai fórummá vált. Az első évben 3-400 regisztrált résztvevő volt, azóta ez a szám közel megháromszorozódott.
A résztvevők (kardiológusok, belgyógyászok, háziorvosok, rezidensek és Ph.D. hallgatók) amellett, hogy a szakma legkiválóbb képviselőitől hallanak összefoglaló előadásokat a kardiológia legfontosabb aktualitásairól, írott formában is megkapják a kongresszus teljes anyagát, és részvételükkel a legmagasabb továbbképzési kredit pontot teljesítik.
A továbbképző konferencia elsősorban gyakorlati-klinikai jellegű, azonban rendszeresen szerveznek angol nyelvű kisérletes-elméleti szekciót is, neves külföldi előadók részvételével, amelyen a kardiológiai alapkutatás legérdekesebb kérdéseit vitatják meg.
Az idei konferencia fő témája a szívgyógyászat aktualitásaival foglalkozik, melyek közül kiemelkedik a "Ischaemiás szívbetegség aktualitásai" című nyitó-szekció. Ezen belül ismertetni fogják a kardiovaszkuláris betegségek újabb hazai és nemzetközi epidemiológiai adatait és a megelőzés lehetőségeit, a stabil koszorúér-betegség kezelését, az akut koszorúérbeteg ellátás aktualitásait, a szívinfarktus regiszter legújabb adatait és a koszorúér-betegek rehabilitációjának hazai helyzetét, valamint a jövő terveit. Ezek a témák azért is jelentősek, mert hazánkban az európai átlagot meghaladóan gyakori koszorúérbetegedések vezető halálokként szerepelnek, és ezáltal fontos népegészségügyi jelentőséggel bírnak.
A korábbi kongresszusainkhoz hasonlóan nagy érdeklődésre tarthat számot az „Egy év a kardiológiában” című szekció, amelyben a hallgatóság értesülhet minden olyan fontos újdonságról, ami az elmúlt év legfontosabb nagy európai és világkongresszusain elhangzott.
A konferencia évek óta visszatérő és a résztvevők között nagyon népszerű témája azoknak az új kardiológiai irányelveknek és ajánlásoknak az ismertetése, amelyek alapján a gyakorló orvosok a napi munkájukat végzik. Az idén 5 ilyen irányelv ismertetésére kerül sor.
Külön szekció foglalkozik az idén a kardiológiai és onkológiai szakma egyre szorosabb kapcsolatával, melyet a Magyar Kardiológusok Társasága újonnan megalakult Kardio-Onkológiai munkacsoportja szervez.
A konferencia keretén belül rendezzük meg azt a népszerű gyakorlati jellegű kardiológiai szemináriumot, amelynek keretében tapasztalt klinikus orvosok interaktív módon ismertetnek érdekes és tanulságos beteg-eseteket a hallgatóság számára. Ebből különösen a fiatal rezidensek és szakorvosjelöltek tanulhatnak sokat.
Nagy érdeklődésre tarthat számot az a szombat délelőtti két szekció, amelyekben számos aktuális és érdekes téma kerül napirendre. Ilyenek pl. az akut szívelégtelenség és annak intenzív kezelése, a véralvadásgátló terápia aktualitásai, vagy a szív-ritmuszavarokkal, a magasvérnyomással és a perifériás érbetegséggel kapcsolatos újdonságok, aktualitások.
A kongresszus két napján a kardiológiai gyógyszerek gyártásában élenjáró gyógyszergyárak tartanak hazai szakemberek részvételével, várhatóan nagy érdeklődésre számot tartó szimpóziumokat, különböző aktuális gyakorlati kardiológiai témákról.
Meg kell még említeni, hogy a kongresszust megelőző napon, kerül megrendezésre egy hasznos továbbképző kurzus, a már tradicionálisnak számító Interaktív echocardiographiás fórum, ahol olyan szív-ultrahangos vizsgálatokat és méréseket ismertetnek az előadók gyakorlati bemutatókkal egybekötve, melyet elméletben már sokan ismernek, de a gyakorlati kivitelezésben még nehézségek adódhatnak.
A kongresszus szakmai programja mellett a résztvevők jó hangulatú társasági programokon is részt vesznek, ahol lehetőség nyílik a szakmai kapcsolatok további erősítésére.
Az eddigi Debreceni Kardiológiai Napok tapasztalatai alapján a résztvevők a rendezvényt nagyon hasznos szakmai fórumnak tartják, a szervezők pedig az idei konferencián is arra törekszenek, hogy magas színvonalon biztosítsák a résztvevőknek a kardiológia legújabb eredményeinek átadását, a megszerzett tudás szintentartását, és ezzel jól szolgálják a magyar kardiológia, végső soron a szívbetegek ügyét.