Sikeresen teljesítették a 120 km-es távot az Eb-n

A DEAC lovasszakosztályának távlovas versenyzője, Török Karolina még 2024 tavaszán Koheilan Barni nevű lovával kiharcolta Somorján az indulási jogot a junior Európa-bajnokságra, amit 49 indulóval szeptember 27-én rendeztek a szardíniai Arboreán.

Jellemző a távlovas kontinensviadalokra, hogy csupán a nevezők fele, harmada éri el a célt. Az összes lovassport közül itt vannak a legszigorúbb állatorvosi követelmények, akár kint a pályán is leállíthatják a lovast, ha a ló állapotát nem megfelelőnek ítélik meg.

A Török-család a kiscsapatok közé tartozik, így Karolinát egy, vagy két családtagja, szülei kísérik, segítik a nemzetközi minősülések során, így történt ez az Eb-n is.

Arboreára az út három és fél napig tartott szlovéniai, olaszországi pihenőkkel és egy tizenkét órás kompúttal – kezdte beszámolóját Török Karolina. – A ló számára utóbbi lehetett a legnehezebb, de víz és széna be volt készítve számára. A verseny hetében a hétfő, kedd és szerda átmozgatásokról, sok lépésmunkáról szólt, majd a ló csütörtökön kapott egy nyolc km-es tengerparti edzést, ezt követően pedig már pörögtek az események. Megtörtént a versenyhelyszín bejárása, illetve délután jött a kezdő állatorvosi vizsgálat, amit a ló sikeresen teljesített, így megszerezte a belépőjét a másnap reggeli rajtra. Este tartották az ünnepélyes megnyitót, majd péntek hajnalban elkészült a pihenő zóna, reggel pedig start – tudtuk meg a DEAC fiatal távlovasától.

Török Karolina Koheilan Barni hátán

Török Karolina hideg fejjel kezelte az egész versenyt. A külvilágot kizárta, és kizárólag a saját lovára figyelt, mindig annyit ment, ami Barninak jólesett. A verseny 120 km-es távja négy szakaszra volt felosztva. Az első két 36 km-es távot a páros 18 km/h feletti átlagsebességgel és kiváló pulzuseredményekkel teljesítette. Ezt követően egy mély homokos, kifejezetten nehéz 25 km-es tengerparti szakasz következett, melyet a ló „csupán” 14 km/h sebességgel tett meg, ami edzéstempónak felel meg, majd jött az utolsó 23 km, amelynek kiváló talaja volt; itt 16 km/h feletti átlaggal zárt versenyzőnk. A reggel 7 órakor startoló lovasunk délután 16 óra 15 perckor érte el a célt, és tett sikeres záró állatorvosi vizsgálatot.

Ami a tempót illeti, az Eb előtt nem hittem volna, hogy a világ élvonalában szereplő spanyol, francia és olasz csapatokkal versenyben tudunk lenni, hiszen ez egy 120 km-es táv. Az összes állatorvosi kapun, doppingvizsgálaton és súlyellenőrzésen sikeresen átestünk. A csapat soha, sehová nem sietett, de mégis odaért, ahová indult, sikeresen célba ért az Európa-bajnokságon, és számomra ez a legfontosabb – hangsúlyozta a 21 éves lány.

A DEAC távlovascsapata

A páros 2024-ben végül sikeresen célba ért – ami csak a mezőny felének sikerült – és Európa 21. legjobb junior távlovasa lett. A novaji páros maga mögé utasította többek között a svédek, a hollandok, a németek, a lengyelek, a horvátok, a törökök legjobbjait és a románok teljes válogatottját.

Ezzel a szép eredménnyel a Debreceni Egyetem másodéves orvostanhallgatója gyakorlatilag lezárta a juniorkorszakát. A Magyar Távlovas szakágban azon ritka világ- és Európa-bajnoki szereplők mellé sorakozott fel, akik remek nemzeti és nemzetközi mérleggel jutottak el erre a szintre.

Török Karolina édesapja szerint a legnagyobb támogatójuk az Isteni gondviselés volt, akire rábízták magukat a 11 napos kaland során, és ahogy indultak, úgy haza is értek épségben.

The post Sikeresen teljesítették a 120 km-es távot az Eb-n appeared first on DEAC.