Sajtóközlemény a Debreceni Egyetem partnerségével megvalósuló InnovaSPA (Interreg Europe) projekt litván tanulmányútjáról

A Debreceni Egyetem munkatársainak szervezésében termálterápiákban érintett szakemberek vettek részt az InnovaSPA projekt keretében tanulmányúton Litvániában.


A Debreceni Egyetem 2018 júniusában kezdte meg a termálterápiákra vonatkozó szakpolitikák fejlesztését célul kitűző InnovaSPA című projekt megvalósítását.


Most Litvániában vettek részt a szakemberek tanulmányúton, ahol a Litván Innovációs Ügynökség által szervezett program keretében betekintést nyerhettek a litván termálturizmus specialitásaiba.


Az első nap folyamán elméleti alapozás keretében ismertették a vendéglátók előadói a főbb tudnivalókat, az adottságokat, a fejlesztési irányokat és a jövőbeli terveket. Nagynevű előadók – mint Vytenis Andruikaitis, az Európai Bizottság egészségügyért és az élelmiszer-biztonságért felelős biztosa - mutatták be a termálvíz kapcsolódását az egészséghez, az élelmiszeriparhoz és a sporthoz.


Druskininkai-ban folytatódott a program, ahol az ásványvíz és gyógyító hatásának felfedezésének története valamint az azóta elért fejlődés nyűgözte le a látogatókat. A litván klíma miatt talán még sürgetőbb feladat volt itt megoldást találni a szezon kiszélesítésére, ezért még egy Hóarénát (Snow Arena) is építettek. Megkezdődött a  szovjet stílusú épületek felújítása és egyéb turisztikai attrakciók fejlesztése is.


Birstonas-ban még előrehaladottabb fejlesztésekkel találkoztak a francia, szlovén, lett, román, lengyel, portugál és magyar résztvevők – elektromos buszok szállítják a turistákat, teljes rekreációs és gyógyító programot állítanak össze, odafigyelve a diétákra illetve az esetleges speciális étkezési igényekre is (laktóz-, gluténérzékenység, cukorbetegség stb.).


Összességében megállapítható, hogy Litvánia fontos természeti kincsének tekinti a „gyógyító vizet” és erre építi turizmusa egy jelentős részét. A stratégia fontos eleme, hogy a látogatók (akiknek a nagyobbik hányada még belföldi) minden időszakban találjanak megfelelő elfoglaltságot a magas szintű szolgáltatások igénybevétele közötti időszakokra is. A természet közelsége és az emberközeliség teszik különlegességé az itteni kezeléseket.

 

További információ a projektről az alábbi linkeken érhető el:
https://www.interregeurope.eu/innovaspa/
https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/innovaspa-interreg-europe
Kérem, hogy további információért, keresse Gregán Orsolyát
+36302132506
gregan.orsolya@gmail.com

 

Letölthető dokumentumok

Események

Egész napos program során ismerhetik meg az érdeklődők Lengyelországot, a lengyel történelemmel, kultúrát, népszokásokat és gasztronómiát. A rendezvény emellett bemutatja a tanulmányi lehetőségeket és ösztöndíjprogramokat is. Az eseményt közösen tartja a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Szlavisztikai Intézet, a budapesti Lengyel Intézet, valamint a Lengyel Idegenforgalmi Szervezet.

Néprajzi szabadegyetem keretében mutatja be Csiszár Imre: Agrártermelés és agrártársadalom Hajdúnánáson című kötetét a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Néprajztudományi és Muzeológiai Intézete.

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar fúvós tanszékének tanárai adnak koncertet április 3-án, csütörtökön 19 órától a Liszt teremben Időpont: 2025. április 3, csütörtök 19:00Helyszín: Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar, Liszt terem (Nagyerdei krt. 82.)További részletek: https:/music.unideb.hu/esemenynaptar/de-zenemuveszeti-kar-fafuvos-tanszek-tanarainak-hangversenye