Sajtóközlemény - Búg a róna

A magyar agrártörténet eddig kevéssé kutatott és hiányosan feltárt, de számos értéket hordozó szegmense a galambtenyésztés. Az elmúlt 15 évben ezen a területen végzett eredményeire alapozva valósította meg Dr. Bagi Zoltán a MEC_K 141137 azonosítószámú pályázati programot, melyhez az NKFI Hivatal által kibocsájtott Támogatói Okirat alapján a MEC_K_21 számú projekt keretében az Innovációs és Technológiai Minisztérium Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapja nyújtott 7 999 000 Ft összegű vissza nem térítendő támogatást.

A magyar galambtenyésztés biológiai és kulturális örökségünk különleges metszetét képviseli, amely több galambfajtánk képében világszerte elismert és népszerű csúcsteljesítményekkel büszkélkedhet. Ezen fajták közül többet is nemzeti kinccsé nyilvánítottak egyediségük és kifinomultságuk miatt, és mint ilyenek, a magyarság ízlésvilágát, szépérzékét és teljesítményét hirdetik. Egy elmélet alapján az Alföldön kialakult nagytestű galambfajtáink a köznyelvben máig fennmaradt “török galamb”-ra vezethetőek vissza. Eredetükről azonban hiteles források nem maradtak fent, a hagyomány a törökök által hátrahagyott galambokból eredezteti őket. 

A projekt keretében több tudományterület módszertanát alkalmazva, minden eddiginél részletesebben tárta fel Dr. Bagi Zoltán munkatársai segítségével ennek a fajtacsoportnak a történetét, majd ezt egy 320 oldalas, gazdagon illusztrált, színes kivitelű nyomtatott, valamint nyílt hozzáférésű elektronikus ismeretterjesztő könyvben publikálták. A kutatómunka eredményeképpen az elmúlt évek tudományos eredményei alapján a hazai kisállattenyésztési irodalomban eddig ismertnél jóval korábbra sikerült visszavezetni a Kárpát-medence galambtenyésztésnek történetét. A könyvben egzakt adatok bevonásával feldolgozásra került az említett fajták tenyésztéstörténete, illetve a kutatócsoport által elsőként elvégzett molekuláris genetikai vizsgálatok segítségével feltárult a fajták genetikai sokfélesége és filogenetikai kapcsolatai is. Ehhez kapcsolódóan könyvet forgatók felfedezhetik a házi galambok legmeghatározóbb külső jegyeinek molekuláris genetikai hátterét is. Mindezen tudományos eredmények közérthető bemutatásán túl, az olvasók megismerkedhetnek a galambtenyésztés közösségteremtő és identitás megőrző szerepével, elsősorban a török galambtenyésztési kultúra példáján keresztül. A könyv elején feltett kérdésre is választ kapunk, ugyanis mind a történeti, mind genetikai vizsgálatok eredményei egyértelműen alátámasztják, hogy ezek a galambfajtáink helyben, magyar tenyésztők munkája révén, az Alföld régiójában alakultak ki, tehát bennszülöttnek tekinthetőek. A könyvben 7 táblázat, 87 számozott ábra, 114 számozott kép, 9 db festmény, valamint további 75 kiváló minőségű galamb portré segíti az információk megértését, illetve szolgálja az olvasói élmény növelését. 

A projektvezető szerzőtársai nevében is köszönetet mond a finanszírozónak és mindazoknak, akik részesei voltak annak a rendkívül széleskörű társadalmi összefogásnak, melynek segítségével megvalósulhatott a projekt és kiadásra kerülhetett a Búg a rónaA könyv elektronikus változata a következő linken érhető el: című könyv.

A projekt a MEC_21 számú „Tudományos Mecenatura Pályázat” pályázati kiírásra MEC_K_21 kódszámú alprogramja keretében valósult meg, 7 999 000 Ft vissza nem térítendő támogatás segítségével.

A könyv elektronikus változata a következő linken érhető el: https://drive.google.com/drive/folders/1SgV3F8nA5uIyVCchTKlj6YUzW4q4YGhL

A projektről bővebb tájékoztatás Dr. Bagi Zoltántól, a projekt szakmai vezetőjétől kérhető.

Elérhetősége: bagiz@agr.unideb.hu

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A hagyományoknak megfelelően idén is megrendezi őszi doktor- és díszdoktoravató ünnepségét a Debreceni Egyetem.

Ritók Lajos képzőművész képeiből nyílik kiállítás november 23-án, szombaton az Élettudományi Galériában.

A Debreceni Református Egyetemi Templomban tartja ünnepi kórushangversenyét november 23-án, szombaton a 75 éves kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium Guttmann Mihály Vegyeskara, kiegészülve a Kollégiumi Kántussal.