ROHU401 „Az egészségügyi ellátás színvonalának fejlesztése a kardiovaszkuláris és nőgyógyászati megbetegedések megelőzésében, azonosításában és kezelésében a határon átnyúló területeken”

A Temesvári Kardiológiai Intézet (Institutul de Boli Cardiovasculare Timisoara), mint főpályázó, a Debreceni Egyetemmel és a Nagyváradi Megyei Sürgősségi Klinikával (Spitalul Clinic Judetean de Urgenta Oradea), mint partnerintézményekkel valósít meg pályázatot az Interreg V-A Románia-Magyarország Program keretén belül. A projekt összköltségvetése 3 000 000 EUR, amelyből a Debreceni Egyetemre eső költségvetés 600 000 EUR. A projektben a Debreceni Egyetem részéről a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, valamint a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika vesz részt. 

A projekt átfogó célja az egészségügyi ellátás színvonalának fejlesztése a kardiovaszkuláris és nőgyógyászati megbetegedések megelőzésében, azonosításában és kezelésében. A cél elérése érdekében, a konzorciumi partnerek az infrastrukturális fejlesztések és eszközbeszerzések mellett, intenzív tapasztalatcserével és tudásátadással mozdították elő az intézmények közötti, határon átnyúló együttműködést. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, valamint a Kardiológiai és Szívsebészeti Klinika a projekt keretében az egészségügyi ellátáshoz használt műszerek beszerzése mellett online workshopok (6 db lebonyolított rendezvény 188 fő részvételével) keretében adta át a rendelkezésre álló szaktudást a projektpartnerek számára.

A projekt fő célja a határ menti egészségügyi ellátás fejlesztéséhez kapcsolódóan orvostechnikai eszközök beszerzése, mely műszerek három szervezeti egységet, a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikát, a Kardiológia Klinikát és a Gyermekgyógyászati Klinika Neonatológiai Osztályát érintik. 2019-ben megkezdődött a közbeszerzési eljárások előkészítése, a beszerzések négy tender keretében valósultak meg. 

A Kardiológia Klinika részére egy 4D képes echocardiográfiás készülék, valamint egy 3D Thoracoscopos torony, a Gyermekgyógyászati Klinika Neonatológiai Osztálya részére pedig egy Hibrid inkubátor került beszerzése. A Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika számára beszerzett eszközök között van egy legkorszerűbb, a gyártó által zászlóshajónak tekintett ultrahang készülék, és egy, célzottan a medencefenéki izmok vizsgálatára is alkalmas ultrahang készülék, egy plazma technológiával működő sebészeti vágókészülék, 2 db kézieszköz laparoszkópos eljárásokhoz, korszerű és nagy teherbírású műtőasztal, valamint 3 db infúziós pumpa. Külön érdekesség, hogy beszerzésre került egy ún. bio-feedback készülék is, mely a felnőtt betegellátásban egyedinek tekinthető Magyarországon és az inkontinens, illetve a kismedencei süllyedésben szenvedő betegek gyógyulását segíti elő a legkorszerűbb módon. 

A beszerzett eszközök a projektben vállalt egészségügyi szűrővizsgálatok lebonyolítását, illetve a projektpartnerek közötti tudásátadást segítik, valamint hozzájárulnak a korszerűbb egészségügyi szolgáltatásokhoz a Hajdú-Bihar megyében élők számára.

A beszerzésekkel párhuzamosan teljesültek a szakmai vállalások is: különböző összefoglaló anyagok és protokollok elkészítése mellett 6 db, a partnerek közötti tudásátadásra irányuló online workshopot bonyolítottunk le, amelynek keretében összesen 173 nagyváradi, illetve temesvári kolléga részesült képzésben a debreceni kollégáknak köszönhetően. 

A projekt eredményeinek összefoglalása:

  • a legkorszerűbb gyermekgyógyászati kardiovaszkuláris sebészeti kapacitás létrehozása a program intervenciós területén;
  • korszerűbb egészségügyi szolgáltatások a Hajdú-Bihar megyében élők számára;
  • több egészségügyi szűrővizsgálat és tájékozottabb emberek a betegségek megelőzésével és diagnosztizálásával kapcsolatban;
  • az egészségügyi infrastruktúrához való könnyebb hozzáférés a hátrányos helyzetű csoportok számára;
  • a projektpartnerek közötti tudásátadás, valamint az orvosi személyzet képzésinek eredményeként elért magasabb intézményi kapacitás. 

A projekt címe: „Az egészségügyi ellátás színvonalának fejlesztése a kardiovaszkuláris és nőgyógyászati megbetegedések megelőzésében, azonosításában és kezelésében a határon átnyúló területeken”
A projekt azonosító száma: ROHU401
Kedvezményezettek: Temesvári Kardiológiai Intézet, mint konzorciumvezető, valamint a Debreceni Egyetem, és a Nagyváradi Megyei Sürgősségi Klinika, mint konzorciumi tagok.
A támogatási összeg: 3 000 000 EUR
A Debreceni Egyetem költségvetése: 600 000 EUR
A projekt időtartama: 2019.03.01. - 2021.07.31.

További információk az Interreg V-A Románia-Magyarország Programról a www.interreg-rohu.eu oldalon érhetőek el.

Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül felel meg az Európai Unió hivatalos álláspontjának.


 

Letölthető dokumentumok

Események

A hagyományoknak megfelelően idén is megrendezi őszi doktor- és díszdoktoravató ünnepségét a Debreceni Egyetem.

Ritók Lajos képzőművész képeiből nyílik kiállítás november 23-án, szombaton az Élettudományi Galériában.

A Debreceni Református Egyetemi Templomban tartja ünnepi kórushangversenyét november 23-án, szombaton a 75 éves kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium Guttmann Mihály Vegyeskara, kiegészülve a Kollégiumi Kántussal.