A Debreceni Egyetem 3,99 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást nyert a GINOP-2.3.1-20-2020-00002 azonosítószámú Pilot kutatólaboratórium létrehozására a Debreceni Egyetemen megnevezésű pályázatához kapcsolódóan. A pályázat európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretei között valósul meg.A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2020.07.01., fizikai befejezésnek tervezett határideje pedig 2023.09.30.
A fejlesztés célja egy Pilot kutatólaboratórium létrehozása a Debreceni Egyetemen, a kivitelezés helyszíne Debrecen, Vezér utcai Agrár Innovációs Park 0204/36 helyrajzi számú ingatlana. A kutatólaboratóriumban két egymástól elválasztott területen vírus- és baktériumalapú biológiai hatóanyagok steril gyártási technológiával történő előállítására nyílik lehetőség. A vírusok és a baktériumok szaporítása és tárolása, két egymástól elválasztott 2. biológiai biztonsági szintnek megfelelő (BSL2) munkakörnyezetben fog folyni.
A víruskutatások célja elsősorban a modern vírusvakcina-kutatás fejlesztése. A kialakítandó infrastruktúra magasabb szintre emeli a vírusvakcinákkal kapcsolatos kutatásokat, lehetővé teszi prototípus vakcinákkal kapcsolatos kísérletek végzését és a formulálásukkal kapcsolatos fejlesztéseket.
A bakteriológiai részlegen a törzsek fenntartása mellett közepes- és nagy volumenű fermentoros termelésükre is lehetőség nyílik a projekt segítségével, megteremtve a rekombináns készítményeket termelő baktériumtörzsek pilot méretű előállításának feltételeit is. A rekombináns fehérje technológia alkalmazásával különböző vírusok fehérjéit baktériumok segítségével nagy tömegben lehet majd termelni, ami az új típusú rekombináns vakcinák fejlesztésének alapfeltétele. A rekombináns fehérjék fermentorban való termeltetése nemcsak vírusvakcinák fejlesztésére lesz alkalmas, hanem különböző fehérje természetű terapeutikumok (inzulin, szomatotróp hormon) készítményekkel kapcsolatos kutatásokra és ilyen szerek előállítására is alkalmas.
A projektben résztvevő kutatók a Debreceni Egyetem karokon átívelő kutatócsoport-hálózatainak kutatói. Ezen a kutatói hálózatok összefogják különböző tudományterületek szaktudását, sokféle szakember (farmakológusok, mikrobiológusok, biotechnológusok, biomérnökök, gyógyszertechnológusok, botanikusok, biológusok, analitikusok, közgazdászok, jogászok) összekapcsolásával a fejlesztés teljes folyamatának végigkövetését teszik lehetővé. Ezek a kutatói hálózatok nagy tapasztalattal rendelkeznek különböző ipari-piaci szereplők, partnerek kutatóival történő együttműködésben. A kutatások az alapkutatástól a pénzügyi megvalósíthatóságig, - beleértve a szabadalmi, iparjogvédelmi lehetőségeket is – terjednek, így biztosítva egy egymást támogató kutatás-fejlesztési struktúrát, annak érdekében, hogy a kutatási eredmények prototípus készítmények létrejöttéhez vezessenek, aztán pedig ezek piaci, ipari léptékű megvalósítása, hasznosíthatósága lehetővé váljon. Mindemellett ebbe a kutatói hálózati modell együttműködésbe számos PhD hallgató és tudományos diákköri munkát végző hallgató is bekapcsolódik, akik olyan speciális szemléletet tanulnak meg a kutatásaik során, ami a jövő nemzedék innovációs potenciálja szempontjából elengedhetetlen.
„A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/ oldalon olvashatnak.”
További információ kérhető:
Vincze Lili
Projektmenedzser
vincze.lili@hajdupress.hu
+36202425911