Segítség a tudatos energiahasználóknak

A Debreceni Egyetem dolgozói kedvező feltételekkel kaphatnak hitelt otthonaik energetikai korszerűsítéséhez, és ehhez kellően alapos, széleskörű szakmai segítségnyújtás is a rendelkezésükre áll.

Idén is meghirdette a Magyar Fejlesztési Bank a magánszemélyek részére az energiahatékonyság növelését és a háztartások rezsiköltségeinek csökkentését célzó nulla százalékos hitelét.

A Debreceni Egyetem energiaügynökségének vezetője elmondta, a hitel legszembetűnőbb előnye, hogy nem terheli kamat, sem kezelési költség, a magánszemélyek vissza nem térítendő támogatásainak megszűnésével ez pedig segítheti az energetikai beruházásokat. A Debreceni Egyetem munkavállalói kedvezményes lehetőségek mellett juthatnak hozzá a támogatáshoz.

- Bárki megkaphatja a hitelt, a tapasztalataink azt mutatják, hogy aki pályázik, és hiánytalan dokumentációt állít össze, azt nem utasítják el. Segíteni szeretnénk abban, hogy az egyetemi dolgozók minél egyszerűbben és gyorsabban juthassanak hozzá a támogatáshoz, ezért egyetemi energiaügynökségként átvállaljuk a pályázat során felmerülő költségeket, így csak az energetikai tanúsítvány elkészítéséért kell fizetniük – tette hozzá Vámosi Gábor, a LENERG Energiaügynökség Nonprofit Kft. igazgatója.

A támogatást elsősorban külső hőszigetelésre, nyílászárócserére, külső redőnyök, napelemek, napkollektorok felszerelésére, fűtéskorszerűsítésre, új kazán beszerzésére, energiatakarékos világítás kialakítására és minden olyan beavatkozásra fel lehet használni, amivel energiacsökkenés érhető el.
Az a cél, hogy a fogyasztók a hitellel együtt is kevesebbet fizessenek havonta az energiáért, mint azelőtt. Az egyetemi energiaügynökség a hitelpályázati folyamatokban is segítséget nyújt.

- A konstrukció két éve létezik, folyamatosan egyszerűsödik a pályázat, egyre kevesebb dokumentumot kell beadni, gyorsabb az elbírálás. Első körben egy általános tájékoztatót nyújtunk, elmondjuk a feltételeket, és azt is, hogy milyen papírokat kell összegyűjteni az igényléshez, valamint a beruházási igényekről is beszélünk a pályázóval. Ezután a műszaki szakértőink kiválasztják az általunk összegyűjtött ajánlatok közül a legmegfelelőbbet. Az energiatanúsítvány elkészítését követően az ügyféllel közösen összeállítjuk a pályázati dokumentációt, amit aztán a bankhoz kell eljuttatni. Ott elbírálják a kérelmet, átnézik a dokumentumokat, megkötik a hitelszerződést, és elkezdhető a beruházás, amit mi is végig figyelemmel kísérünk – tájékozatott Vámosi Gábor.

A LENERG Energiaügynökség Nonprofit Kft. igazgatója hangsúlyozta, reális léptékekben kell gondolkodni, a túl drága árajánlatot ugyanis elutasíthatják.

A felvehető összeg 500 ezer forinttól 10 millióig terjed, a futamidő pedig elérheti a 20 évet is. A konstrukcióhoz 10 százalékos önrész kell, ötmillió forint hitelösszeg alatt pedig nincs szükség ingatlanfedezetre.

A most benyújtott igénylés után a beruházás a nyáron elkészülhet, így már a csökkentett energiafelhasználással lehet nekivágni a következő fűtési szezonnak.

Az egyetemi dolgozók számára szükség esetén további információt a LENERG Energiaügynökség Nonprofit Kft. nyújt.

Események

Hagyományosan ebben az évben is egyhetes ünnepségsorozattal búcsúznak az egyetemtől, a diákévektől a Gazdaságtudományi Kar, valamint a Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar hallgatói május 6-10. között. A sárguló diákok idén is felvonulnak. A sárgulási menet május 10-én 9-kor indul a DE Böszörményi úti campusáról.

A Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar Művészeti Központja és a Bán Imre Kultúratudományi Szakkollégium beszélgetést szervez abból az alkalomból, hogy városunk díszpolgára, a 80 éves Csikos Sándor a Nemzet Színésze lett. A beszélgetést Lakó Zsigmond, a Művészeti Központ igazgatója és Kornya István, a Csikos István, kulisszák nélkül című kötet írója vezeti.

Interaktív programokkal, kiállításokkal, tudomány népszerűsítő előadásokkal várja az érdeklődőket a Növények napja rendezvénysorozatra a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.