Nemzetközi Bioinformatikai Konferencia a Debreceni Egyetemen

Debreceni  Egyetem  Komplex  Egészségipari  Multidiszciplináris  Kompetencia  Központja  a „Komplex Egészségipari Multidiszciplináris Kompetencia Központ kialakítása a Debreceni Egyetemen új innovatív termékek és technológiák fejlesztése érdekében” megnevezésű projektje keretében  online, nemzetközi bioinformatikai   konferenciát  szervezett „Bioinformatics and Data Science in Genomic Studies” címmel. A GINOP-2.3.4-15-2020-00008 azonosító számmal regisztrált projekt 2,996 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretei között valósul meg.

A projekt célja komplex Egészségipari Multidiszciplináris Kompetencia Központ kialakítása a Debreceni Egyetem és az ipari partnerek együttes részvételével új innovatív egészségipari technológiák és termékek fejlesztése érdekében. A projekt a Debreceni Egyetem, mint tudásbázis köré építkezve gyűjti össze az egészségipar számára lényeges részterületekkel kapcsolatos kompetenciákat, amelyeket az ipari partnerek és az Egyetem közötti kölcsönös technológiatranszferek segítségével erősít meg. Az összekapcsolódó kutatás-fejlesztési kompetenciák között szerepel a metagenomikai kutatásokra építő evidencia alapú probiotikum fejlesztés is, melynek egyik fontos eleme a bioinformatikai kompetenciák fejlesztése, így a Metagenomikai Intézet bioinformatikai kutatócsoportjának a munkája is.

Az elmúlt két évtizedben jelentős előre lépések történtek a genetikai és genomikai adatok létrehozását lehetővé tevő technológiák fejlesztésében és elérhetőségében. Ezen “omikák” korszakában a gyorsan halmozódó adatok eddig nem látott lehetőségeket nyújtanak a bioinformatika és adattudomány számára, hogy válaszokat találhassunk a legösszetettebb biológiai kérdésekre, a genomszekvenciák pontos feltérképezésétől a gének funkcióinak vizsgálatán át a fajokon átívelő, teljes fajközösségeket megjelenítő metagenomikai vizsgálatokig. Így tehát nemcsak az emberi génszerkezet pontosabb megismerése lehetséges, de az egészség szempontjából fontos velünk élő mikrobaközösségek kutatása is lendületet kap. Jelen konferencia révén fórumot biztosítottunk arra, hogy a bioinformatikai eszközöket alkalmazó kutatások minél szélesebb köre megjelenhessen, mind az érintett területeken dolgozó nemzetközi tudományos közösség, mind pedig a velük együttműködő kutatás-fejlesztési és gazdasági partnerek számára.

A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:
Dr. Kardos Gábor; kg@med.unideb.hu
Dr. Laczkó Levente; laczko.levente@med.unideb.hu Dr. Rádai Zoltán; radai.zoltan@med.unideb.hu
+36 52 411 717 / 65950

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A hagyományoknak megfelelően idén is megrendezi őszi doktor- és díszdoktoravató ünnepségét a Debreceni Egyetem.

Ritók Lajos képzőművész képeiből nyílik kiállítás november 23-án, szombaton az Élettudományi Galériában.

A Debreceni Református Egyetemi Templomban tartja ünnepi kórushangversenyét november 23-án, szombaton a 75 éves kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium Guttmann Mihály Vegyeskara, kiegészülve a Kollégiumi Kántussal.