JAVUL A DEBRECENI EGYETEMEN VALÓ IDEGRENDSZERI KÓROS BETEGSÉGEK KEZELÉSE AZ EGYETEM PARTNERSÉGÉVEL MEGVALÓSULÓ HUSKROUA/1901/8.2/0074 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKT KERETÉBEN

2022 | 07 | 28

Pályázati Központ

DEBRECENI EGYETEM

JAVUL A DEBRECENI EGYETEMEN VALÓ IDEGRENDSZERI KÓROS BETEGSÉGEK KEZELÉSE AZ EGYETEM PARTNERSÉGÉVEL MEGVALÓSULÓ HUSKROUA/1901/8.2/0074 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKT KERETÉBEN.

A Debreceni Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem közös projektet valósít meg az idegsebészeti ellátás fejlesztésére vonatkozóan a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretében, amely Európai Uniós forrást biztosít Ukrajna Magyarországgal, Szlovákiával és Romániával közös határa mentén a területek fenntartható fejlődése, az életszínvonalbeli különbségek csökkentése, valamint közös, határokon átívelő célok megvalósítása érdekében.

A projekt átfogó célja az egészségügyi ellátás minőségének javítása az idegrendszeri kóros betegségek kezelésének területén. A pályázatnak köszönhetően a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában egy modern neuronavigációs rendszer kerül beszerzésre. Az idegsebészeti beavatkozások során ez a neuronavigációs rendszer lehetővé teszi a sebészek számára, hogy pontosan nyomon kövessék a műtét során használt eszközök elhelyezkedését. Biztosítja az anatómiai struktúrák pontos elhelyezkedésének meghatározását, hardverek, szoftverek, nyomkövető algoritmusok, képadatok összevonásának és különböző speciális műszerek kombinációjával. Az eszköz beszerzésére irányuló közbeszerzési eljárás sikeres lebonyolítása eredményeképpen a szerződéskötés folyamatban van. A műszer leszállítására és üzembe helyezésére ezt követően kerül sor.

A projekt megvalósítása során az Egyetem munkatársai az innovatív módszerek alkalmazásával, az agy és a gerinc idegsebészetének területén szerzett tapasztalatainak megosztásával hozzájárulnak a projekt keretében megvalósuló, országhatárokon átívelő tapasztalatcseréhez. Ennek kapcsán a projekttel érintett szakemberek egy szakmai kiadványt állítottak össze, amely többek között a mozgászavarok sebészeti kezeléséről, chiari malformatió és syringomyelia sebészeti kezeléséről, craniosynostosis betegségben szenvedő betegek műtéti kezelésének retrospektív vizsgálatáról, akusztikus neuromák komplex kezeléséről nyújt átfogó tanulmányt.

Két közös online szakmai tréning is megrendezésre került a projekt partnerek orvosai közötti tapasztalatcsere érdekében, valamint az érintett hallgatók részére oktatási céllal. Itt különös figyelmet fordítottak a legújabb technológiákat alkalmazó és a minimálisan invazív idegsebészetre.

 

A projekt fő adatai

Címe: Új szabályok és technológiák bevezetése a központi idegrendszeri betegségek sebészeti kezelésére a határon túli régiókban

Azonosító száma: HUSKROUA/1901/8.2/0074

Vezető kedvezményezett: Ungvári Nemzeti Egyetem

Projekt Partner Kedvezményezett: Debreceni Egyetem Klinikai Központ

Projekt összköltségvetése: 882 405 EUR

Magyar partner költségvetése: 339 705 EUR

Európai szomszédsági támogatási eszköz (ENI) támogatása: 305 734,50 EUR

Hazai társfinanszírozás összege:               33 970,50 EUR

Projekt időtartama: 2021.06.01. – 2022.09.30.

 

További információk az ENI Határon Átnyúló Együttműködési Programról https://huskroua-cbc.eu/ oldalon, a projektről a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/uj-szabalyok-es-technologia… oldalon érhetőek el.

Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

 

 

 

 

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A hagyományoknak megfelelően idén is megrendezi őszi doktor- és díszdoktoravató ünnepségét a Debreceni Egyetem.

Ritók Lajos képzőművész képeiből nyílik kiállítás november 23-án, szombaton az Élettudományi Galériában.

A Debreceni Református Egyetemi Templomban tartja ünnepi kórushangversenyét november 23-án, szombaton a 75 éves kolozsvári Sigismund Toduta Zenei Főgimnázium Guttmann Mihály Vegyeskara, kiegészülve a Kollégiumi Kántussal.