JAVUL A DEBRECENI EGYETEMEN VALÓ IDEGRENDSZERI KÓROS BETEGSÉGEK KEZELÉSE AZ EGYETEM PARTNERSÉGÉVEL MEGVALÓSULÓ HUSKROUA/1901/8.2/0074 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKT KERETÉBEN.

A Debreceni Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem közös projektet valósít meg az idegsebészeti ellátás fejlesztésére vonatkozóan a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretében, amely Európai Uniós forrást biztosít Ukrajna Magyarországgal, Szlovákiával és Romániával közös határa mentén a területek fenntartható fejlődése, az életszínvonalbeli különbségek csökkentése, valamint közös, határokon átívelő célok megvalósítása érdekében.

A projekt átfogó célja az egészségügyi ellátás minőségének javítása az idegrendszeri kóros betegségek kezelésének területén, a jelenleg elérhető legmodernebb technológiák felhasználásával. A pályázatnak köszönhetően a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában egy modern neuronavigációs rendszer kerül beszerzésre. A rendszer az agydaganatok és agyi érrendellenességek operációja során a sebészek folyamatos tájékozódását segíti, amellyel a koponyaműtétek az eddigieknél is pontosabban megtervezhetők és elvégezhetők. Az eszköz beszerzésére irányuló közbeszerzési eljárás jelenleg folyamatban van.

A projekt megvalósítása során az Egyetem munkatársai az innovatív módszerek alkalmazásával, az agy és a gerinc idegsebészetének területén szerzett tapasztalatainak megosztásával hozzájárulnak a projekt keretében megvalósuló, országhatárokon átívelő tapasztalatcseréhez. Ennek kapcsán kerül létrehozásra egy szakmai kiadvány, amely a közeljövőben véglegesítésre és az Egyetem közreműködése által kiadásra is kerül.

Két közös online szakmai tréning is megrendezésre került a projekt partnerek orvosai közötti tapasztalatcsere érdekében, valamint az érintett hallgatók részére oktatási céllal. Itt különös figyelmet fordítottak a legújabb technológiákat alkalmazó és a minimálisan invazív idegsebészetre (tématerületek: intraoperatív ultrahang az idegsebészetben, a kortikális és szubkortikális agytérképezés előnyei supratentorialis daganatokban, 3D vizualizáció az idegsebészetben, eloquens agyi területeken végzett éber műtétek, mélyagyi stimuláció az extrapiramidális betegségekben, posthemorrhagiás hydrocephalusos koraszülöttek utánkövetése, a craniosynostosis műtéti kezelése, Chiari malformáció diagnosztikája és kezelése). A résztvevők több speciális esetet is megvitattak.

A projekt fő adatai

Címe:

Új szabályok és technológiák bevezetése a központi idegrendszeri betegségek sebészeti kezelésére a határon túli régiókban

Azonosító száma:

HUSKROUA/1901/8.2/0074

Vezető kedvezményezett:

Ungvári Nemzeti Egyetem

Projekt Partner Kedvezményezett:

Debreceni Egyetem Klinikai Központ

Projekt összköltségvetése:

882 405 EUR

Magyar partner költségvetése:

339 705 EUR

Európai szomszédsági támogatási eszköz (ENI) támogatása:

305 734,50 EUR

Hazai társfinanszírozás összege:

33 970,50 EUR

Projekt időtartama:

2021.06.01. – 2022.09.30.

További információk az ENI Határon Átnyúló Együttműködési Programról https://huskroua-cbc.eu/ oldalon, a projektről a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/uj-szabalyok-es-technologia… oldalon érhetőek el.

Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A Debreceni Egyetem Hallgatói Kapcsolatok és Szolgáltatások Központja, Mentálhigiénés és Esélyegyenlőségi Központ a Lelkierő Egyesülettel közösen rendezi meg 2024. április 20-án a 9. Családi Jégkarnevált az egyetemi dolgozók és gyermekei részére a Debreceni Jégcsarnokban.

Az Immunológia Napja (április 29.) alkalmából közösen rendez díjátadóval egybekötött kiállítást az immunológiai témájú rajzpályázatra érkezett alkotásokból a Magyar Immunológiai Társaság Ifjúsági Tagozata, az Ifjúsági Magyar Immunológiai Tagozat és a Debreceni Egyetem Immunológiai Intézete.

A DE Professzori Klub és a DE Zeneművészeti Kar szervezésében Duffek Mihály (zongora) és ifj. Duffek Mihály (fagott) hangversenyét hallgathatják meg április 23-án a Zeneművészeti Kar Liszt termében.