A Debreceni Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem közös projektet valósít meg az idegsebészeti ellátás fejlesztésére vonatkozóan a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretében, amely Európai Uniós forrást biztosít Ukrajna Magyarországgal, Szlovákiával és Romániával közös határa mentén a területek fenntartható fejlődése, az életszínvonalbeli különbségek csökkentése, valamint közös, határokon átívelő célok megvalósítása érdekében.
A projekt átfogó célja az egészségügyi ellátás minőségének javítása az idegrendszeri kóros betegségek kezelésének területén, a jelenleg elérhető legmodernebb technológiák felhasználásával. A pályázatnak köszönhetően a Debreceni Egyetem Klinikai Központjában egy modern neuronavigációs rendszer kerül beszerzésre. A rendszer az agydaganatok és agyi érrendellenességek operációja során a sebészek folyamatos tájékozódását segíti, amellyel a koponyaműtétek az eddigieknél is pontosabban megtervezhetők és elvégezhetők. Az eszköz beszerzésére irányuló közbeszerzési eljárás jelenleg folyamatban van.
A projekt megvalósítása során az Egyetem munkatársai az innovatív módszerek alkalmazásával, az agy és a gerinc idegsebészetének területén szerzett tapasztalatainak megosztásával hozzájárulnak a projekt keretében megvalósuló, országhatárokon átívelő tapasztalatcseréhez. Ennek kapcsán kerül létrehozásra egy szakmai kiadvány, amely a közeljövőben véglegesítésre és az Egyetem közreműködése által kiadásra is kerül.
Két közös online szakmai tréning is megrendezésre került a projekt partnerek orvosai közötti tapasztalatcsere érdekében, valamint az érintett hallgatók részére oktatási céllal. Itt különös figyelmet fordítottak a legújabb technológiákat alkalmazó és a minimálisan invazív idegsebészetre (tématerületek: intraoperatív ultrahang az idegsebészetben, a kortikális és szubkortikális agytérképezés előnyei supratentorialis daganatokban, 3D vizualizáció az idegsebészetben, eloquens agyi területeken végzett éber műtétek, mélyagyi stimuláció az extrapiramidális betegségekben, posthemorrhagiás hydrocephalusos koraszülöttek utánkövetése, a craniosynostosis műtéti kezelése, Chiari malformáció diagnosztikája és kezelése). A résztvevők több speciális esetet is megvitattak.
A projekt fő adatai
Címe:
Új szabályok és technológiák bevezetése a központi idegrendszeri betegségek sebészeti kezelésére a határon túli régiókban
Azonosító száma:
HUSKROUA/1901/8.2/0074
Vezető kedvezményezett:
Ungvári Nemzeti Egyetem
Projekt Partner Kedvezményezett:
Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Projekt összköltségvetése:
882 405 EUR
Magyar partner költségvetése:
339 705 EUR
Európai szomszédsági támogatási eszköz (ENI) támogatása:
305 734,50 EUR
Hazai társfinanszírozás összege:
33 970,50 EUR
Projekt időtartama:
2021.06.01. – 2022.09.30.
További információk az ENI Határon Átnyúló Együttműködési Programról https://huskroua-cbc.eu/ oldalon, a projektről a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/uj-szabalyok-es-technologia… oldalon érhetőek el.
Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.