Szakmai tanulmányút a klinikai gyermekpszichológia területével kapcsolatban

SAJTÓKÖZLEMÉNY
Egy szakmai tanulmányút a klinikai gyermekpszichológia területével kapcsolatban
HU12-0006-Action4-2017 azonosító számú projekt a Norvég Alapok 4.499.200 Ft mértékű támogatásával valósult meg

A tanulmányút időpontja: 2017. 09. 04 – 2017. 09. 08.

A Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Gyermekgyógyászati Intézete egy Norvég-Magyar Bilaterális Együttműködési Projekten való részvételi lehetőséget nyert az Oslói Egyetemen, melynek keretében szakmai tanulmányúton vehetett részt Norvégiában. A magyar delegációban Prof. dr. Nagy Beáta Erika vezetésével klinikai pszichológusok és egészségpszichológusok (Józsa Tamás, Kató Szabolcs, Kenyhercz Flóra, Szele Anna Szabina), a Klinikai Gyermeklélektani és Preventív Egészségpszichológiai Munkacsoport tagjai, valamint Prof. dr. Balla György irányításával két neonatológus kolléga (Dr. Pataki István, Dr. Riszter Magdolna) vett részt.

A szakmai programokat Skandinávia legnagyobb kórháza, az Oslói Egyetemi Kórház, Rikshospitalet vezetője, Prof. dr. Ola Didrik Saugstad gyermekgyógyász és neonatológus szervezte, mely során betekintést nyerhettünk az észak-európai neonatális ellátás és a Gyermekklinika működésébe. A Kenézy Gyula Kórház és a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának összevonási folyamatához hasonlóan, Oslóban is integrálás alatt áll a régi városi kórház, az Oslo University Hospital Ulleval és a Rikshospitalet Gyermekklinika.

A Rikshospitalet különböző osztályain Dr. Per Arne Tølløfsrud neonatológus, Ulleválban pedig Dr. Tom Stiris, az Európai Gyermekgyógyászati Akadémia elnöke vezetésével lehetőség nyílt a különböző betegségekkel küzdő újszülöttekkel, koraszülöttekkel, alacsony születési súlyú babákkal foglalkozó Neonatális Intenzív Osztályok (NICU) megtekintésére. Az ellátás során az interdiszciplináris team munkán van a hangsúly. A klinikának nagy előnye, hogy egyanazon épületben található a neonatológiai ellátás, a gyermekgyógyászati osztályok (pl. gyermek és serdülő pszichiátriai, pszichoszomatikus osztályok, stb.), a gyermekrehabilitáció és az utánkövetés is. Ezáltal nemcsak gyakoribb a szakmaközi együttműködés, de a szülők számára is problémamentesebbé válik gyermekeik kezelésre való eljuttatása, látogatása. Mind a kórházak felépítése, mind pedig a szakemberek hozzáállása rendkívül családcentrikus, baba és gyermekbarát szemléletet tükröz.

Az oslói intézményrendszer számos lehetőséget biztosít a beteg gyermekek és szüleik számára a betegségek időleges elfelejtésére, az azzal való hatékonyabb megküzdésre. A tanulmányút során a magyar delegáció nemcsak a norvég egészségügyi ellátórendszerbe nyert betekintést, de kapcsolatokat épített a norvég szakemberekkel, olyan értékes tapasztalatokkal gazdagodhatott, melyeket a későbbi klinikai munka során is hasznosítani tud. Továbbá egy jövőbeli kutatói együttműködés sikeres megalapozása is megvalósult a norvég-magyar intézmények között.
2017.10.22.

A projekt szakmai vezetője: Prof. dr. Nagy Beáta Erika egyetemi tanár

Letölthető dokumentumok

Események

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.