Pre-, és probiotikum tartalmú takarmánykiegészítő fejlesztése az állatok antioxidáns-, humorális és celluláris immunstátuszának javítására

Sajtóközlemény

Pre-, és probiotikum tartalmú takarmánykiegészítő fejlesztése az állatok antioxidáns-, humorális és celluláris immunstátuszának javítására

2022/02/28

Az iparszerű baromfi- és sertéstartás alapelve a költség- és idő-hatékonyan termelés, azaz a gyors testtömeg-gyarapodás elérése és a termelőtér maximális hasznosítása. Mindez állandó stressz állapotot eredményez, amelynek következménye széleskörű és gazdaságilag rendkívül hátrányos: a betegségek kialakulása fokozott, a növekedés és takarmányértékesítés csökken, a vágási mutatók és a végtermék minősége romlik. A stressz általános velejárója, egyben a problémák fő okozója az immunrendszer csökkent működése, az immunszuppresszió.

A termesztett növényekből és azok melléktermékeiből előállított hatóanyagok jelentős immunerősítő hatással rendelkeznek és fokozzák a szervezet stressztűrő képességét. A projekt keretében célunk olyan takarmánykomponensek kifejlesztése, amelyek természetes immunstimuláló hatásuk révén képesek a baktériumok okozta és gyulladásos folyamatok prevenciójára. A fejlesztés eredményeként létrehozott új takarmány összetevők alkalmazása olyan technológiai megoldást jelent, amely kedvezőbb élettani feltételek biztosításával, ezáltal a gyógykezelések számának csökkentésével produktívabb tenyésztési mutatókat és jobb termékminőséget eredményez.

A hatásvizsgálatok kiterjedtek a naturális mutatókra, élettani hatásokra és a biokémiai változásokra is. Megállapítást nyert, hogy szoros összefüggés áll fenn a takarmányozás és az állatok redox homeosztázisát fenntartó rendszer működése, hiperhomocysteinémia- nem alkoholos zsírmáj, ateroszklerózis, hirtelen szívelhalás kialakulása között. A kísérleti eredmények reményteljesek, hogy közösen megtaláljuk a megoldást ezek kiküszöbölésére. Elvégezzük a molekuláris biológiai és genetikai vizsgálatokat és ezek alapján lehetőség lesz- megalapozottan- új irányok kidolgozására, mind a tartástechnológiában, mind pedig a takarmányozási protokollban.

A projektben megszerzett tudás gyakorlati hasznosítására és ezek nagyüzemi állattartásban történő gyakorlati elterjesztése érdekében a partnerek tovább folytatják együttműködésüket.

A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósult meg.

További információ kérhető:
Dr. Stündl László szakmai vezetőtől
Elérhetőség (+36 52 508 444 / 88504, stundl@agr.unideb.hu)

 

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.