A magyar gazdaság versenyképességének növelése népegészségügyi intervenciók célcsoportjainak és tartalmának azonosítása révén

22 | 03 | 2017
Pályázati Központ
DEBRECENI EGYETEM

SAJTÓKÖZLEMÉNY 
ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „A MAGYAR GAZDASÁG VERSENYKÉPESSÉGÉNEK NÖVELÉSE A LAKOSSÁG EGÉSZSÉGI ÁLLAPOTÁT JAVÍTÓ NÉPEGÉSZSÉGÜGYI INTERVENCIÓK CÉLCSOPORTJAINAK ÉS TARTALMÁNAK AZONOSÍTÁSA RÉVÉN” CÍMŰ, GINOP-2.3.2-15-2016-00005 AZONOSÍTÓSZÁMÚ PROJEKTJE.

A projekt célja a legnagyobb súlyú népbetegségekre (szív-érrendszeri és daganatos betegségek, valamint cukor-betegség) hajlamosító állapotok és kockázati tényezők azonosítása és jellemzése a magyar lakosság esetében és a megszüntetésükre/mérséklésükre hatékonyan alkalmazható, bizonyítékokon alapuló népegészségügyi intervenciók, s azok célcsoportjainak meghatározása. A tervezett kutatások gerincét népegészségügyi genomikai vizsgálatok képezik, melyek kapcsán először vállalkozik kutatócsoport a magyar lakosság (köztük a romák) népbetegségekkel kapcsolatos genetikai kockázatának komplex jellemzésére. Innovatív, originális vizsgálati módszerek kidolgozásával új, nemzetközi szinten is úttörő jelentőségű kockázatbecslési eljárások kerülhetnek szabadalmaztatásra és szűrővizsgálati bevezetésre. A népegészségügyi kutatások eredményeinek szakma- és társadalompolitikai transzlációjára az értékelvű egészségügyi menedzsment szempontrendszere alapján történik javaslattétel. A projekt épít a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Karának országosan egyedülálló, nemzetközi szinten is elismert szakmai kvalitásai mellett a „sokkarú” Debreceni Egyetem humán erőforrás bázisára, s a népegészségügyi problémák mérséklésére tervezett intervenciókat komplex (orvos- és egészségtudományi, társadalomtudományi és gazdálkodástudományi) megközelítésben elemzi. 

A projekt kapcsán elvárt konkrét eredmények közül ki kell emelnünk azt a műszerfejlesztést, nevezetesen egy nagy érzékenységű, tömegspektrográffal kapcsolt folyadékkromatográf beszerzését, mely lehetőséget teremt biológiai funkcióval rendelkező lipidek elválasztására és azonosítására, s ezáltal új kockázatbecslő, veszélyeztetettséget előrejelző szűrővizsgálati módszerek kidolgozására.
A magyar általános és roma populációk különböző egészséggel kapcsolatos sajátságokkal jellemezhető csoportjai körében elvégzésre kerülő epidemiológiai és népegészségügyi genomikai vizsgálatok eredményei alapján a legjelentősebb népbetegségekkel szembeni fogékonyság biomarkerei azonosításra kerülnek a projekt keretében, mely új betegségmegelőzési, diagnosztikai és prognosztikai távlatokat nyit.
A célcsoportok, a problémák és a szükségletek pontos azonosítását követően a népegészségügyi intervenciókra komplex megközelítésben születnek ajánlások. A projekt megvalósítása során a résztvevők már jelenleg is igen széleskörű nemzetközin kapcsolatrendszere is tovább erősödik, a kutatási humán erőforrás az utánpótlás nevelés révén is fejlődik, s e kutatócsoport-hálózat tevékenységének eredményeként nemcsak nemzetközi visszhangot kiváltó kutatási eredmények és innovációs fejlesztések születnek, de új K+F projektek sikeres kimunkálásának a feltételei is megteremtődnek.
A projekt számszerűsített vállalásai: 68 publikáció, projekt támogatással 14 új kutató alkalmazása, a tudományos fokozatot szerző kutatók számának emelkedése a projekt megvalósítási ideje alatt 12 fővel.
A kutatási eredmények sikeres transzlációja átütő sikerű magyar népegészségügyi programot alapoz meg, mely a lakosság egészségi állapotának javulásához, gazdasági teljesítőképességének fokozódásához vezet.  

Támogatás összege: 1.464.321.227,- Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2016.09.01
Futamidő: 48 hónap
A projekt szakmai vezetője: Prof. Dr. Ádány Róza
E-mail: adany.roza@sph.unideb.hu

 

Letölthető dokumentumok

Események

Az olvasás és az írás tanításának összetett folyamatairól, az olvasási készségek fejlesztéséről, a hatékony tanítási módszerekről rendez konferenciát a Belügyminisztérium a Debreceni Egyetemen 2024. november 22-én, pénteken.

Testről vagy lélekről? címmel a depressziók sokféleségéről és küldő-belső okairól tart előadást a Magatartástudományi délutánok sorozat keretében Gonda Xénia november 22-én, pénteken.

A Szenior Egyetem keretében Szekanecz Zoltán, az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének vezetője tart előadást Korral járó mozgásszervi betegségek címmel.