Gyógyszertechnológiai K+F fejlesztése a Debreceni Egyetemen

17 | 03| 2017
Pályázati Központ
Debreceni Egyetem

Sajtóközlemény 

ELINDULT A DEBRECENI EGYETEM „GYÓGYSZERTECHNOLÓGIAI K+F FEJLESZTÉSE A DEBRECENI EGYETEMEN” CÍMŰ, GINOP-2.3.3-15-2016-00021 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTJE.

A projekt célja a Debreceni Egyetemen folyó gyógyszertechnológiai fejlesztésekkel kapcsolatos műszerpark fejlesztése, amely új szintre emeli a gyógyszertechnológiai kutatás-fejlesztés minden lényeges elemének megvalósíthatóságát.

A műszerpark akár gyógyszerminták GMP körülmények közötti pilot méretben való előállítását és gyártásközi vizsgálatok elvégzését is lehetővé teszi. A jelenleg is a témában folyó magas szintű kutatások nagyságrendjének emelését, valamint teljes vertikumban, nagy áteresztőképességgel történő integrációját tenné lehetővé jelen fejlesztés. Az eszközpark a számos alapkutatási feladaton kívül később így termékfejlesztésekben is felhasználható lesz. Hasonló együttműködés megvalósítására képes fejlesztési centrum tudomásunk szerint jelenleg magyarországi kutatóhelyen nem található meg. A high-tech műszerek nélkül a nemzetközi kooperációk sorának bővítése szintén komoly akadályokba ütközik – a hazai kutatás versenyképességének személyi feltételei éppen elfogadhatóak, de a tárgyi feltételek kapcsán komoly fejlesztés vált fontossá a körülbelül 5-10 évvel ezelőtti nagyműszer beruházásokhoz képest. A műszerpark interdiszciplináris kutatással (esetleg később szolgáltatással) kapcsolódhat más, a Debreceni Egyetemen vagy általában a régióban folyó nagy projektekhez. A projekt legfontosabb feladata új, természetes vegyületekkel és azokat tartalmazó frakciókkal kompatibilis gyógyszertechnológiai anyagokkal kapcsolatos vizsgálatok. Ennek keretein belül bioaktív vegyületek megtisztítását és karakterizálását, gyógyszerformába formulálását, a gyógyszerforma jellemzését, stabilitásának tesztelését, továbbá a bioaktív hatóanyagot tartalmazó extraktumok, tiszta bioaktív természetes vegyületek, valamint a kész gyógyszerformák hatásának vizsgálatát tervezzük in vitro és in vivo rendszerek segítségével. A projekt elvárt eredménye, hogy a kutatói hálózat képes legyen a beszerzett műszerparkkal megtámogatva egy olyan egymással szoros logikai sorrendben kapcsolódó horizontális kutatási irányvonal kiépítésére, amely a gyógyszerfejlesztést teljes vertikulumában átfogja. Nevezetesen a vezérmolekula kijelölése, karakterizálása után, a gyógyszerhordozó kifejlesztéséhez szükséges anyagok biokompatibilitási vizsgálata, optimálása, majd a pilot méretű gyártástechnológia kidolgozása történik. Tehát új innovatív nanoméretű gyógyszerhordozóval természetes eredetű hatóanyag formulálása, és fizikai, kémiai, biofarmáciai vizsgálata lehetséges.

Támogatás összege: 944 740 015 Ft (100%)
A projekt megvalósításának kezdete: 2017.01.01
Futamidő: 36 hónap
A projekt szakmai vezetője: Dr. Vecsernyés Miklós
E-mail: vecsernyes.miklos@pharm.unideb.hu
 

Letölthető dokumentumok

Események

Félévzáró gálakoncerten lépnek közönség elé és mutatják meg tehetségüket a Debreceni Egyetem Könnyűzenei Intézet szabadon választható könnyűzenei kurzusának hallgatói a Liszt teremben. Az egyetemisták hazai és külföldi előadóktól adnak elő kortárs és néhány évtizeddel ezelőtt megjelent slágereket.Időpont: 2024. május 19., vasárnap 20:00Helyszín: Liszt terem, Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar  

A Debreceni Egyetemen folytatódik a tanári pálya népszerűsítésére indított „Akik arra születtek…” Pedagógus álláshelyek 2024. rendezvénysorozat.

-

Doktorandusz konferenciát rendez a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolájának Történelem Programja.