Duális képzések fejlesztése a Debreceni Egyetemen (DDE)

Az „Duális képzések fejlesztése a Debreceni Egyetemen (DDE)” című projekt központi célja a felsőoktatási rendszer fejlesztése, a felsőfokú végzettségűek számának növelése valamint a fiatalok munkaerő-piaci elhelyezkedésének javítása. A projekt megvalósításának ideje 2017. február 1. és 2022. június 30. közötti időszak. Az EFOP-3.5.1-16-2017-00007 azonosítószámú projekt az EFOP- 3.5.1-16 kódszámú felhívás keretében részesül 402 635 998 Ft-os támogatásban, 100%-ban uniós finanszírozással valósul meg.

A projekt operatív céljai között fogalmaztuk meg az oktatási és képzési rendszerek munkaerő-piaci igényekhez való igazodásának javítását, a duális képzés: a tanulásból a munkába történő átmenet megkönnyítését, és a szakmai oktatás: a szakmai oktatás és a képzési rendszerek megerősítését.

Az operatív célok megvalósítása érdekében szakmai célként a következőket fogalmaztuk meg: a munkaerő-piaci elvárások megismerése érdekében workshopok szervezése; a munkaerő-piacon elvárt készségek fejlesztését segítő programok beemelése a tantervekbe; mérési módszer kidolgozása a KKK relevancia és a munkaerő-piaci elvárások teljesülésének mérésére; lemorzsolódás kezelése a duális szakok esetében; együttműködő partnerek felkutatása; kooperatív képzés módszertanának kidolgozása; ösztöndíj rendszer kialakítása; a gazdasági szervezetek szakembereinek felsőoktatási képzésbe való bevonása, a felsőoktatásban résztvevő képzők szakmai és pedagógiai képzése; gyakorlatorientált tananyagok készítése a fejlesztéssel érintett duális mesterszakok esetében.

A projekt céljainak megvalósítása 5 alprojekt keretében történt meg, amely közül 4 alprojekt a fejlesztéssel érintett duális mesterszak alapján egy-egy karhoz (műszaki, gazdaságtudományi, természettudományi, agrár) kapcsolódik, az ötödik horizontális alprojekt megvalósítása központilag valósult meg.

A duális képzések koordinálása érdekében létrehoztuk a Duális Koordinációs Központot, melynek célja a képzések szakmai felelőseinek (mind intézményi mind a vállalati oldalon) együttműködésének biztosítása.

Feladatai közé tartozik a szakmai megvalósítók kiválasztása, duális képzésbe belépő hallgatók előszűrése, duális képzések szakmai felügyelete, duális tantervek jóváhagyása, kapcsolattartás a gyakorlati képzőhelyekkel, mentorok munkájának támogatása, irányítása, duális képzésekhez kapcsolódó adminisztráció végzése.

A megvalósítás során az Intézményünk nagy tapasztalattal rendelkező saját erőforrásra támaszkodott. Szakembereink az Egyetem különböző szintű szervezeteinek a munkavállalói, akik a projekt megvalósítása érdekében projektlebonyolító szervezeti rendben dolgoztak a megvalósításon a projektmenedzsment és a szakmai vezető irányítása mellett.

A projekt megvalósult számszerűsíthető eredményei és indikátorai: 89 db partnerszervezetek bevonása; 217 fő részvétele képzők képzése programokban, amelyet sikeresen elvégzők száma 215 fő; 23 fő vállalati szakember vagy új mesteroktató bevonása; 24 db tananyag fejlesztése, amelyet 343 fő használt; 10 db duális mesterszak fejlesztése; duális formában indított képzésbe belépő hallgatók száma 140 fő; az ISCED 5 és ISCED 8 szintek közötti felsőoktatásba való bekerülést és bennmaradást támogató programokban résztvevők száma 2927 fő; a felsőoktatási együttműködési programokban támogatott gyakorló helyek száma 89 db.

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A Nagylátószögben az Egyetemi Templomban februárban útjára indult filmvetítés-sorozat, amely a Debrecen Televízió által készített dokumentumfilmekből szemezget.

A Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány (GTIDEA) és a Tudományos és Társadalmi Tanácsadó Testület szervezésében, a GTIDEA Journal Club eseménysorozat keretében mutatják be a GTIDEA Publikációs Díj díjazottjai közleményükben foglalt tudományos eredményeiket.

„Szamadkand" címmel Szabó Gergely egyetemi docens (Földtudományi Intézet) tart előadást a Kossuth Lajos Tudományegyetem Baráti Köre Egyesület szervezésében.