A Debreceni Egyetem 2015-ben kezdte meg a korábbi évtizedekben kiszervezett szolgáltatások szerződéseinek felülvizsgálatát. A legtöbb ilyen tevékenységre vonatkozó (takarítás, őrzés-védelem, belső szállítás stb.) szerződést, – amelyek révén a korábbi időszakban több milliárdos osztalékot könyvelhettek el magántulajdonosok – az intézmény a lejárat után nem hosszabbította meg, a cégeket megvásárolta, a tevékenységeket visszaszervezte. A Debreceni Egyetem őrzés-védelmét ellátó kft. (korábban Campus Véd 2000 Kft., ma UD Human Service Kft.) 2016. július 1-től került 100%-ban egyetemi tulajdonba. Az őrzés-védelmi feladatkörben jelenleg 180 főt, takarítási feladatkörben 220 főt foglalkoztató cég a napokban veszi át egy lejáró szerződésből a Kenézy Gyula Egyetemi Kórházban a vállalkozói feladatokat. A Debreceni Egyetem – a cégnél a közelmúltban lezajlott munkaügyi ellenőrzéssel is alátámasztva – visszautasítja azokat a kijelentéseket, amelyek azt állítják, hogy a tulajdonában lévő kft. törvénytelenül működik.
Az őrzés-védelmi területen az átvétel folyamatában (két év alatt) a dolgozók juttatása mintegy 50 %-kal nőtt, a szállítási területen egy másik egyetemi cégben az átvétel pillanatában, 2016 decemberében a dolgozók 30%-os bérrendezésben részesültek. Megtévesztő a rendeletben előírt – a nyilatkozatban összegszerűségében eleve tévesen szereplő – nettó vállalkozói óradíjat egy-egy őrzés-védelmi feladatot ellátó dolgozónak járó óradíjként számonkérni, az ugyanis a fővállalkozó vállalkozási díjára vonatkozik mint a közbeszerzési eljárások irányadó vállalkozói díja (tartalmazva a cég rezsiköltségeit, anyagköltségét, beruházásait és nyereségigényét). 44/2017. (III. 17.) Korm. rendelet.
A Debreceni Egyetem az intézmény és munkavállalói érdekeit képviseli, célja a feladatok biztonságos és hatékony ellátása, melyben kiemelt szempont a feladatokat végrehajtók elismerése. Ebben fontos szerepet töltetnek be az intézményi tulajdonban álló működtető cégek is.
A 2018. január 8-ai sajtótájékoztatón elhangzottakról a Debreceni Egyetem a sajtótól értesült. Sajnálattal vettük, hogy Varga Zoltán (DK) képviselő úr mostanáig nem kereste meg aggodalmaival sem a Debreceni Egyetemet, sem az egyetemi tulajdonban lévő UD Human Service Kft-t. Így megelőzhető lett volna, hogy téves információk alapján tájékoztassa a nyilvánosságot.
Kelt: Debrecen, 2018. január 8.
Letölthető dokumentumok
Dokumentum