A Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma infrastrukturális fejlesztése

Sajtóközlemény

2022. november 01.

A Széchenyi 2020 Program keretein belül a Debreceni Egyetem 500 millió Ft vissza nem térítendő támogatást nyert, amelyet az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosít. A támogatás az EFOP-4.2.3-22-2022-00003 azonosító számú „DE Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma infrastrukturális fejlesztése” című pályázat által megvalósítandó fejlesztések fedezetéül szolgál.

A Debreceni Egyetem a kezdetektől fogva nagy hangsúlyt fektet a tanárképzésre. Az intézmény sok évtizede magasan képzett tanárokat bocsát ki, akik sikeresen helyt álltak és helyt állnak egyrészt a köznevelés és a művészeti oktatás különféle területein, másrészt ők alkották és alkotják ma is a tudományos és művészeti felsőoktatás legfontosabb bázisát.

A pedagógusképzésben kiemelkedő szerepet játszanak a gyakorlóiskolák, közülük az egyetemi fenntartású Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma, amely többcélú intézményként a szakképzési feladatellátással a szakképzésben is részt vesz, ezen túl az intézmény speciális helyzetéhez a sportiskolai kerettanterv alapján működő gimnáziumi osztályok is hozzájárulnak.

A projekt célja, hogy az Egyetem által fenntartott Intézmény, mint gyakorlóiskola a valós, helyi igényekre és hiányokra alapozott infrastrukturális fejlesztése a Debrecen, Mezőgazdász utca 1. szám alatt található feladatellátási helyen megtörténjen. Az épület felújítással érintett helységeinek állapota jelentősen elavult, elmaradott infrastruktúrával rendelkeznek.

A Debreceni Egyetem célul tűzte ki az Intézmény központi oktatási épülete energetikai rendszereinek felújítását, mivel az épületekben található rendszerek elavultak, nem illeszkednek a mai kor elvárásihoz. Fejlesztésük nem csak a hatékony energiafelhasználás miatt fontos és elengedhetetlen, hanem általuk a biztonságosabb, gazdaságosabb üzemeltetés követelménye is lehetővé válik. A belső terek átalakításával lehetőség nyílik a nagyobb számú vizesblokk elhelyezésére, szem előtt tartva a folyamatosan magas tanulói létszámot.

Az Intézmény gyakorlati képzéssel, oktatással kapcsolatos infrastruktúrájának fejlesztésével elérni kívánt eredmények hozzájárulnak a „Fokozatváltás a felsőoktatásban” középtávú szakpolitikai stratégiában megfogalmazott célok teljesítéséhez. Ezen belül elsődlegesen a felsőoktatási részvétel növelése, valamint a pedagógus hallgatók munkaerőpiaci kompetenciáinak és gyakorlatikészségeinek javítása általános cél megvalósítását segíti elő. A hallgatói gyakorló terek, a pedagógus hallgatók által használt eszközök megújulásával, valamint az épület-beruházás megvalósulásával a fejlesztés hozzájárulhat a hallgatók gyakorlati képzésének javításához, így a pályázat révén megújítani és modernizálni kívánt, valamint hatékony pedagógiai eszközökkel ellátni biztosított oktatási környezettel egyúttal vonzóbbá tehető a fiatalok számára a pedagógusi pálya.

A projekt kezdete: 2022.11.01.
A beruházás záró dátuma: 2023.09.30.

Szakmai vezető:
Törös Attila, Főmérnök
törös.attila@fin.unideb.hu

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A Debreceni Egyetem Közművelődési Titkárság, Kulturális és Szervezési Iroda rendezésében Böszörményi Kovács Zsolt művei tekinthetők meg az Élettudományi Galériában.

Versényi Anna képzőművész, író, pszichológus munkáiból nyílik kiállítás Mappa Mundi - „Erre sárkányok élnek” címmel április 28-án az Elméleti Galériában.

A Labdarúgás elmélete és gyakorlata szabadon választható kredittárgy keretében Labdarúgóklubok stratégiái címmel Szabados Gábor sportközgazdász, egyetemi vendégtanár, az NSO.hu sportblog vezető szerkesztője tart előadást.