BURGONYAREZISZTENCIA KUTATÁS A GLOBÁLIS ÉGHAJLATVÁLTOZÁS PUSZTÍTÁSÁNAK MÉRSÉKLÉSÉRE

A „Piacorientált kutatás-fejlesztési tevékenység támogatása az agrár-, élelmiszeriparban” (AGR_PIAC_13) tárgyú pályázati kiírásra 2013.05.29-én pályázatot nyújtott be a Dr. Sárvári és Csendes Kft. és a Debreceni Egyetem. A pályázók vissza nem térítendő támogatásban részesültek és sikeresen megvalósították a kutatási projektet.
A pályázat címe: „Burgonyarezisztencia kutatás a globális éghajlatváltozás pusztításának mérséklésére”
A projekt futamideje:   2014.01.01-2017.11.30.
A megvalósítás helyszínei: Dr. Sárvári és Csendes Kft. zirci telephely
Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet
A projekt célja olyan burgonya fajtajelölt megalkotása volt, amely mind multirezisztenciája, mind szárazságtűrése révén, mennyiségi és minőségi leromlás nélkül egyaránt sikerrel termeszthető akár egy évtizednél hosszabb időn keresztül is.
A kutatási projekt során 3 db új burgonya fajta-jelöltet sikerült előállítani:
- Nemzetközi fajtabejelentésre került a Sárvári Fannika nevű fajtajelölt.
- Sárvári Mayoka és Sárvári Barika fajtajelöltek bejelentése hazai állami elismerésre.
A projekt további eredményei:
- Burgonya vírusmentesítési eljárás kifejlesztése és hazai szabadalmi bejelentése.
- Molekuláris genetikai markerek kifejlesztése burgonya M és S vírusaival szembeni rezisztenciaszint kimutatására.
- 4 új alkalmazott felvétele.
- A zirci telephely és a Nyíregyházi Kutatóintézet kutatási infrastruktúrájának bővítése új eszközökkel.

Kapcsolat:
Dr. Sárvári és Csendes Agrárgazdálkodó és Fejlesztő Kft., csendesc@yahoo.com
Debreceni Egyetem AKIT Nyíregyházi Kutatóintézet, nykutato@agr.unideb.hu

Események

Miért ünnepeljük a kutyák születésnapját? – Az ember-állat kapcsolat antrozoológiai kutatása címmel Lovas Kiss Antal, a Debreceni Egyetem Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar Társadalomtudományi Tanszék docense tart előadást a Tudományos Igazgatóság ismeretterjesztő sorozatában.

Bessenyei Valéria zománcművész, művésztanár alkotásaiból nyílik kiállítás Tűzmorzsák címmel a DEENK Műszaki Könyvtárában.

A Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszék szemináriumsorozatának következő előadásán A fekete rigó alkalmazkodása a városi környezethez címmel Pallás Noémi előadását hallgathatják meg.