Befejeződött a Debreceni Egyetem „Integrált multitrofikus akvapónia (IMTA) rendszer technológiai továbbfejlesztése” című, GINOP -2.3.3-15-2016-00027 azonosító számú projektje

27| 03| 2019

Pályázati Központ

DEBRECENI EGYETEM

 

SAJTÓKÖZLEMÉNY

BEFEJEZŐDÖTT A DEBRECENI EGYETEM „INTEGRÁLT MULTITROFIKUS AKVAPÓNIA (IMTA) RENDSZER TECHNOLÓGIAI TOVÁBBFEJLESZTÉSE” CÍMŰ, GINOP -2.3.3-15-2016-00027 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKTJE.

A  Debreceni  Egyetem  2002-óta folyamatosan fejleszti a  hal-és  kertészeti  növénytermelési  K+F  kapacitásait, melynek  eredményeként  mára  korszerűnek  mondható  infrastruktúra  alakult  ki.  A  kutatási  tevékenység színvonalának  erősítése,  valamint  a  nemzetközi  K+F  programokhoz  való  csatlakozás  támogatása  érdekében megvalósítottuk a GINOP -2.3.3-15-2016-00027 azonosító számú projektet.

A  projekt  keretében  megvalósuló  beruházás eredményeképpena  meglévő  növény-és  haltermelő infrastruktúraelemek  összekapcsolásával  édesvízi  integrált  multitrofikus  akvapónia  (IMTA)  rendszert alakítottunk  ki,  ezáltal  a  témához  kapcsolódó  kutatások  színvonalának jelentős javulásátés  nemzetközi szinten is versenyképessé tételét értük el.A fejlesztés lehetőséget ad a már működő hal-és növénytermelő rendszer kiegészítésével a teljes kutatási lánc kialakítására, beleértve az ivadék és palánta előállítást, a hal-és  növénynevelési  technológia  fejlesztését,  valamint  a  feldolgozási  és  tárolási  minőség  ellenőrzését  és javítását.

A  kialakításra  kerültnövény-és  haltermelő  modellrendszerek  alkalmasak  lesznek  olyan  zöldség-és fűszernövény,  valamint  haltartás-és  takarmányozástechnológiai  kísérletek  lebonyolítására,  amelyekelengedhetetlenek a klasszikus, vagy új növény-, hal-és más víziállat-fajok hazai kontrollált rendszerekben történő termelési technológiájának fejlesztéséhez, különböző innovatív termelési gyakorlatok teszteléséhez és finomhangolásához. A működés során nyert tapasztalatok eredményeként a tématerületen tevékenykedő kutatók és oktatók alap, alkalmazott és kísérleti fejlesztési, valamint tudás-transzfer folyamatokba is képesek lesznek bekapcsolódni, hazai és nemzetközi szinten egyaránt.

A fejlesztés a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Kutatási infrastruktúra megerősítése –nemzetköziesedés, hálózatosodás (GINOP-2.3.3.-15) című felhívás keretében részesült bruttó 71 765 514 Ft-os támogatásban, a beruházás az Európai Regionális Fejlesztési Alapból és a hazai központi költségvetési előirányzatból kerül finanszírozásra.

 

Támogatás összege: 71 765514Ft (100%)

A projekt megvalósításának vége: 2018.11.07.

A projekt szakmai vezetője: Dr. Stündl László

E-mail: stundl@agr.unideb.hu

 

Letölthető dokumentumok

Események

Interaktív programokkal, kiállításokkal, tudomány népszerűsítő előadásokkal várja az érdeklődőket a Növények napja rendezvénysorozatra a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.

A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programja és a a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet jótékonysági gardróbvásárt szervez.

A Debreceni Egyetemen zajló űrkutatási projekteket és a DE SPACE programot ismerhetik meg az érdeklődők a DE Tudományos Igazgatóság által szervezett workshopon.