Az Európai Unió invesztál a kutatási integritás képzésébe: a Debreceni Egyetem is részt vesz az oktatási erőforrások fejlesztésében egy nemzetközi konzorcium tagjaként

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy az “INTEGRITY” projektet a Horizon 2020 Program keretein belül, a következő három évben 2,4 millió euróval támogatja. A konzorcium, amelynek a Debreceni Egyetem is a részét képezi, összesen 11 európai partnert foglal magában. A konzorcium olyan stratégiákat és eszközöket kíván kifejleszteni, amelyek hatékonyabbá teszik a kutatási integritás oktatását.


Az Utrechti Egyetem vezetésével a 9 európai országból származó 11 konzorciumi partner a jelenlegi kutatási igényekre és szükségletekre adott válaszok során a Felelősségteljes Kutatás (Responsible Conduct of Research) figyelembevételét javasolja, amelynek három alapelve van:  Átláthatóság, Becsületesség és Felelősség.


Az INTEGRITY csapatának fő stratégiája a tárgyi ismeretek gyarapítása és olyan eszközök létrehozása, amelyek segítik azokat a középiskolai tanárokat és egyetemi oktatókat, akik részt vesznek a szakmai etikák és a kutatási intergitás oktatásában. Dr. Varga Orsolya, a projekt magyarországi vezetőjének elmondása szerint „ennek a multidiszciplináris csapatnak a tagjai már szembesültek a kutatási integritás oktatása során azzal a problémával, hogy az oktatást támogató anyagok és erőforrások alig vagy egyáltalán nem érhetők el. Ezért az ezen területen oktatók különösen érzékenyek a problémákra, amelyekkel az európai oktatók rendszeresen szembesülnek”.


A több éven át szerzett tapasztalatra és ismeretre építve, ez a csapat azért állt össze, hogy eszközöket alkosson az európai oktatók számára, ellensúlyozva a saját eszköztárra korlátozódó jelenlegi gyakorlatot. A javaslatok tárháza meglehetősen széles: a helyes gyakorlatok képzési moduljaitól és a tömeges nyílt online kurzusoktól (Massive Open Online Course) az interaktív filmekig terjed.


Dr. Varga Orsolya, a Debreceni Egyetem kutatója azt is említette, hogy “égető szükség van arra, hogy a különböző tudományterüleken tanuló és a különböző nemzetiségű hallgatók megtanulják, hogyan kezelhetik az egyre inkább kompetitív akadémiai és tudományos környezet által gerjesztett bizonytalanságokat.” Ezért “a végső cél az, hogy segítsünk a kezdő kutatóknak beszerezni, a középiskolai és későbbi egyetemi tanulmányaik során ezeket a nélkülözhetetlen ismereteket és eszközöket.”

 

Letölthető dokumentumok

Események

Interaktív programokkal, kiállításokkal, tudomány népszerűsítő előadásokkal várja az érdeklődőket a Növények napja rendezvénysorozatra a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kara.

A Debreceni Egyetem Tehetséggondozó Programja és a a Debreceni Református Egyetemi Gyülekezet jótékonysági gardróbvásárt szervez.

A Debreceni Egyetemen zajló űrkutatási projekteket és a DE SPACE programot ismerhetik meg az érdeklődők a DE Tudományos Igazgatóság által szervezett workshopon.