Mechanikai erők és növényi fejlődés

A növényeknek a környezeti hatásokra, elsősorban a mechanikai ingerekre adott válaszreakcióit vizsgálták a Debreceni Egyetem növénygenomikai és növénybiotechnológiai kutatócsoportjának munkatársai. Az eredményeket a Plant Signaling & Behaviorban publikálták.

A növények fejlődését nagyban befolyásolják az őket ért külső ingerek. A veszélyhelyzetekre azonban más módon reagálnak, mint az állatok, mivel a növények helyváltoztatásra nem képesek. A Debreceni Egyetem Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központjában kertészeti és szántóföldi növények válaszreakcióit vizsgálják laboratóriumi körülmények között.

- A káros környezeti hatások elől az állatok leggyakrabban elmenekülnek. Noha a növények erre nem képesek, a válaszaik nagyon specifikusak és gyorsak. A legújabb tudományos eredmények szerint képesek emlékezni és hatékonyan kommunikálni egymással és a környezetükkel. A növények előre tudják jelezni a környezetükben várható hatásokat is – fejtette ki Dobránszki Judit, a Debreceni Egyetem Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ vezetője a hirek.unideb.hu-nak.

A növények fejlett stratégiákat és viselkedésformákat dolgoztak ki az alkalmazkodásra. Napjainkban egyre több vizsgálat bizonyítja, hogy a környezeti mechanikai erők, jelek érzékelése és azokra való reagálás evolúciós haszonnal jár.

- Az ingerek hatására megváltozik a növények RNS-szintézise, a génátírás. Ez a folyamat elősegíti a környezethez való alkalmazkodást. Például a kártevő rágási hangjának érzékelése a méreganyag szintetizálását indítja be, vagy az eső hatására a vízfelvétel mechanizmusa módosul. A különböző behatások, mint az érintés, vagy a szél imitációja, a hang- illetve az ultrahangkezelések képesek a különböző növényi szövetkultúrákban a fejlődés és növekedés hatékonyságát befolyásolni – mondta Dobránszki Judit.

Az in vitro tenyésztés hatékonyságának fokozása mellett ma már más növényi biotechnológiai módszerek sikerességének növelésére a protokollok részeként alkalmazzák az ultrahangot és a vibrációt.
- A laboratóriumból kilépve, az ott szerzett ismeretek alapján, ezeket a mechanikai ingereket célzottan felhasználhatjuk a gyakorlatban, hozzájárulva a környezetbarát mezőgazdasági és kertészeti termeléshez – hangsúlyozta az Agrár Genomikai és Biotechnológiai Központ vezetője.

A legújabb kutatási eredményekről készült tanulmány a növényi viselkedés vezető nemzetközi folyóiratában, a Plant Signaling & Behaviorban jelent meg.

Sajtóiroda - ÉE