Amit az állatkísérletekről tudni kell

2018. szeptember 25. 15:00 Portugál vendég tart angol nyelvű előadást a TÉT_16-1-2016-0093 projekt keretében a Debreceni Egyetem Népegészségügyi Kar, Megelőző Orvostani Intézet szervezésében.

Időpont: 2018. szeptember 25. kedd 15 óra
Helyszín: Debreceni Egyetem, Sugárterápia épülete I. szemináriumi terem (Debrecen, Nagyerdei krt. 98.)

Az előadás nyelve: angol
Az előadás címe: „Principles and practice of Severity Classification of procedures, under 2010/63/EU”
Előadó: Nuno Franco PhD, i3S - Instituto de Investigação e Inovação em Saúde, Universidade do Porto, Portugal. http://www.i3s.up.pt/

Az előadás rövid összefoglalója:
One of the challenges of the 2010/63/EU Directive is mandatory severity classification of all procedures on animals used for educational and scientific purposes. This is a responsibility of the persons responsible for the project, informed as necessary by input from scientists, care staff, veterinarians or suitably qualified experts involved in the project. This lecture will cover key aspects of severity classification, namely what is defined as a procedure in the context of European legislation, the distinction between proposed and actual severity, how intensity and duration of pain or distress define the experienced severity, and other relevant issues. Illustrating case-studies will be presented and interactively discussed.