Komplex Egészségipari Multidiszciplináris Kompetencia Központ jön létre a Debreceni Egyetemen új innovatív termékek és technológiák fejlesztésére

A Debreceni Egyetem, a Richter Gedeon Nyrt. és a Medyag Kft. alkotta konzorcium 2,997 milliárd forint összegű vissza nem terítendő támogatást nyert Komplex Egészségipari Multidiszciplináris Kompetencia Központ kialakítására a Debreceni Egyetemen, ami egy új típusú szoros kutatás-fejlesztési együttműködést jelent új innovatív termékek és technológiák fejlesztése érdekében. A GINOP-2.3.4-15-2020-00008 azonosító számmal regisztrált pályázat európai uniós támogatás segítségével, a Széchenyi 2020 program keretei között valósul meg. A Projekt megvalósítási időszakának kezdő időpontja: 2020.03.01., fizikai befejezésnek tervezett határideje pedig 2022.12.31.

A projekt célja komplex Egészségipari Multidiszciplináris Kompetencia Központ kialakítása a Debreceni Egyetem, ipari partnerek együttes részvételével új innovatív egészségipari technológiák és termékek fejlesztése érdekében. A projekt a Debreceni Egyetem, mint tudásbázis köré építkezve gyűjti össze az egészségipar számára lényeges részterületekkel kapcsolatos kompetenciákat, amelyeket az ipari partnerek és az Egyetem közötti kölcsönös technológiatranszferek segítségével erősít meg. Az összekapcsolódó kutatás-fejlesztési kompetenciák között szerepel a preklinikai kutatások integrációja, beleértve az in vitro sejtkultúrás vizsgálatokat és a potenciális gyógyszerjelöltek állatkísérletekben való tesztelését, a mikrobiom kutatás, gyógyszerfejlesztéssel kapcsolatos innovációk és probiotikus termékek fejlesztése, reprezentálva az egészségipar több jelentős ágazatát.

Az egyes alprojektek során az ipari partnerek és az Egyetem közösen fejlesztenek gépi tanulással kiegészített in vivo kutatási kompetenciát preklinikai vizsgálatok végzéséhez, a humán mikrobiom befolyásolásán alapuló komplex probiotikus egészségvédő termékeket. Az alprojekt kutatásainak eredményeképpen piacképes termék vagy annak prototípusa jön létre, egységben az összes résztvevő kutatási és innovációs kompetenciáinak megerősítésével és fejlesztésével.

A létrejövő Egészségipari Multidiszciplináris központ a projekt során és azt követően is az ipari és a tudományos kutatás közötti csatlakozási pontként működik majd, ahol a különböző forrásból származó szaktudás kicserélődhet, összekapcsolva az egyetemi oktató és kutatómunka eredményeit az ipar igényeivel, ily módon növelve az egyetemi oktatás és kutatás színvonalát és az ipari partnerek versenyképességét egyaránt.

A projekt megvalósítása során két új intézetet hozott létre a Debreceni Egyetem: az Egészségipari és a Metagenomikai Intézetet. A Gyógyszerfejlesztés alprojektben 11, a Probiotikum alprojektben pedig 7 kutatócsoport kezdte meg munkáját. A Debreceni Egyetem eddigi elnyert pályázatai, az egyetemen jelen lévő tudásbázis és a már meglévő, karokon átívelő kutatási hálózatok alapot teremtenek arra, hogy jelen projekt keretén belül kimagasló gazdasági teljesítményű ipari partnerekkel közösen innovatív egészségipari multidiszciplináris központot hozzon létre. A központban zajló kutatások versenyképes termékek és magas hozzáadott értékű szolgáltatások fejlesztésével járulnak hozzá az Egyetem és a régió innovációs potenciáljának növeléséhez.

Emellett pedig az Egyetem tudásközpont szerepének megfelelően a már meglévő és ebben a témában intenzíven működő Doktori Iskolákban, így a Táplálkozástudományi és Gyógyszertudományok Doktori Iskolákban kutató fiatalok számára a tudományos és az ipari kutatások összekapcsolódásával perspektivikus jövő nyílik a Központ által megtestesített modellben.

A jövő generációja számára olyan konkrét kompetenciákat tanítunk meg, mint:
-az ipari partnerekkel közösen meghatározott kutatási cél és kutatási irány,
-multidiszciplináris kutatói hálózatok létrehozása a kutatások megvalósulása céljából,
-a Debreceni Egyetemen koncentrálódó tudásbázis megfelelő felhasználása a projekt célok megvalósítása érdekében,
-a kutatások során innovatív megoldások megtalálása és egy konkrét projekten történő alkalmazása,
-az ipari partnerekkel közösen megtervezett és létrehozott infrastruktúra, amelyek a további közös kutatási-fejlesztési tevékenységnek teremti meg az alapját,
-az egészségipar teljességét lefedő, egy centrumban koncentrálódó kutatások kidolgozása.

Ezek a megtanított kompetenciák jelenthetik az új kutatás-fejlesztési modellrendszer alapját, amely stabil felsőoktatási-ipari együttműködést jelent, rövid távon munkahelyeket teremt, hosszú távon pedig a kutatás-fejlesztés és az oktatás közötti kapcsolódási pontok szorosabbá válását ígéri és az eddigi együttműködések magasabb szintre lépésének lehetőségét hordozza.

Letölthető dokumentumok

Events