VÉGÉHEZ ÉRT A DEBRECENI EGYETEM PARTNERSÉGÉVEL MEGVALÓSULÓ HUSKROUA/1901/8.2/0074 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKT

VÉGÉHEZ ÉRT A DEBRECENI EGYETEM PARTNERSÉGÉVEL MEGVALÓSULÓ HUSKROUA/1901/8.2/0074 AZONOSÍTÓ SZÁMÚ PROJEKT 

A Debreceni Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem közös projektet valósított meg az idegsebészeti ellátás fejlesztésére vonatkozóan a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretében, amely Európai Uniós forrást biztosított Ukrajna Magyarországgal, Szlovákiával és Romániával közös határa mentén a területek fenntartható fejlődése, az életszínvonalbeli különbségek csökkentése, valamint közös, határokon átívelő célok megvalósítása érdekében. 
Jelen projekt nagy mértékben járult hozzá, hogy az egészségügyi ellátás minősége az idegrendszeri betegségek kezelésének területén javuljon. 
A pályázatnak köszönhetően egy új – az agydaganatok és agyi érrendellenességek operációjánál használandó – neuronavigációs rendszer kezdte meg működését a Debreceni Egyetem Idegsebészeti Klinikáján. 
A projekt megvalósítása során továbbá a Debreceni Egyetem és az Ungvári Nemzeti Egyetem projekttel érintett munkatársai egy olyan szakmai kiadványt állítottak össze, amelyben az agy és a gerinc idegsebészetének területén szerzett tapasztalataikat mutatják be. Így többek között a mozgászavarok sebészeti kezeléséről, chiari malformatió és syringomyelia sebészeti kezeléséről, craniosynostosis betegségben szenvedő betegek műtéti kezelésének retrospektív vizsgálatáról, akusztikus neuromák komplex kezeléséről nyújt átfogó tanulmányt. 
Két közös online szakmai tréning is megrendezésre került a projekt partnerek orvosai közötti tapasztalatcsere érdekében, valamint az érintett hallgatók részére oktatási céllal. Itt különös figyelmet fordítottak a legújabb technológiákat alkalmazó és a minimálisan invazív idegsebészetre (tématerületek: intraoperatív ultrahang az idegsebészetben, a kortikális és szubkortikális agytérképezés előnyei supratentorialis daganatokban, 3D vizualizáció az idegsebészetben, eloquens agyi területeken végzett éber műtétek, mélyagyi stimuláció az extrapiramidális betegségekben, posthemorrhagiás hydrocephalusos koraszülöttek utánkövetése, a craniosynostosis műtéti kezelése, Chiari malformáció diagnosztikája és kezelése).

A projekt fő adatai 
Címe:    Új szabályok és technológiák bevezetése a központi idegrendszeri betegségek sebészeti kezelésére a határon túli régiókban
Azonosító száma:    HUSKROUA/1901/8.2/0074
Vezető kedvezményezett:     Ungvári Nemzeti Egyetem
Projekt Partner Kedvezményezett:    Debreceni Egyetem Klinikai Központ
Projekt összköltségvetése:    882 405 EUR
Magyar partner költségvetése:    339 705 EUR
Európai szomszédsági támogatási eszköz (ENI) támogatása:    305 734,50 EUR
Hazai társfinanszírozás összege:    33 970,50 EUR
Projekt időtartama:    2021.06.01. – 2022.12.31.

 
További információk az ENI Határon Átnyúló Együttműködési Programról https://huskroua-cbc.eu/ oldalon, a projektről a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/uj-szabalyok-es-technologia… oldalon érhetőek el. 
Jelen sajtóközlemény tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.
 

Közzététel dátuma
Letölthető dokumentumok

Események

A Debreceni Egyetemen folytatódik a tanári pálya népszerűsítésére indított „Akik arra születtek…” Pedagógus álláshelyek 2024. rendezvénysorozat.

-

Doktorandusz konferenciát rendez a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolájának Történelem Programja.

A Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszéke a szeminárium-sorozatának utolsó előadását tartja május 23-án, csütörtökön 12 órától az Élettudományi Épület Udvardy termében (F201). Az előadás angol nyelven hangzik majd el.  A tanszék egyetemi docense, Tökölyi Jácint előadásának címe: The role of environmental microbiota in animal health and fitness A prezentáció online is megtekinthető: https://www.youtube.com/channel/UCIeGGrqucJVsbs4KoCOR7cw/live