Gyógyszertechnológiai műszerpark fejlesztése a Debreceni Egyetemen

Sajtóközlemény

2022/01/17
 

A Debreceni Egyetem pályázatot nyújtott be a GINOP-2.3.3-15 kódszámú, Kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás megnevezésű felhívásra. A Debreceni Egyetem több mint 944,74 millió Ft összegű vissza nem térítendő Európai Uniós támogatást nyert el a GINOP-2.3.3-15-2016-00021 azonosító számú projekt megvalósítására. A projekt célja a Debreceni Egyetemen folyó gyógyszertechnológiai fejlesztésekkel kapcsolatos műszerpark fejlesztése, amely új szintre emeli a gyógyszertechnológiai kutatásokat-fejlesztéseket. A megvalósítási időszak kezdő időpontja: 2017.01.01., befejezésnek tervezett határideje pedig 2022.01.29..

A projekt célja egy olyan műszerpark kialakítása volt, amely a Debreceni Egyetemen történő gyógyszertechnológiai oktatás és kutatás színvonalának növelését eredményezi. A beruházás által több mint 10 nagy értékű berendezés került beszerzésre. A high-tech műszerek rendelkezésre állásával az interdiszciplináris kutatások szint lépése, és többek között a gyógyszeripari oktatás-kutatás támogatása valósult meg. A projekt legfontosabb kutatási feladata az új, a természetes vegyületekhez, valamint az azokat tartalmazó frakciókkal kompatibilis gyógyszertechnológiai anyagokhoz kapcsolódó vizsgálatok lebonyolítása volt. A vizsgálatok alkalmával sor került a bioaktív vegyületek megtisztítására, karakterizálására, gyógyszerformába formulálására is. Megvalósult továbbá a gyógyszerforma jellemzése, stabilitásának tesztelése is. Az in vitro és in vivo rendszerek segítségével a bioaktív hatóanyagot tartalmazó extraktumok, tiszta bioaktív természetes vegyületek, valamint a kész gyógyszerformák hatásának vizsgálata is megtörtént. A projekt eredményeként, olyan kutatói hálózat alakult ki, amely a beszerzett műszerparkkal megtámogatva egy egymáshoz szoros logikai sorrendben kapcsolódó horizontális kutatási irányvonalat épített ki, és amely a gyógyszerfejlesztést teljes vertikulumában átfogja. A projektből beszerzett műszerekhez kapcsolódó elméleti és gyakorlati tudás pedig beépült a gyógyszerészképzés képzési programjába.
A projektről bővebb információt a https://kancellaria.palyazatok.unideb.hu/hu/node/75 oldalon olvashatnak.

További információ kérhető:

Nádas Andrea projektmenedzser

Elérhetőség (+36 52 529 120 / 71300, nadas.andrea@fin.unideb.hu)

 

Közzététel dátuma

Események

A Debreceni Egyetemen folytatódik a tanári pálya népszerűsítésére indított „Akik arra születtek…” Pedagógus álláshelyek 2024. rendezvénysorozat.

-

Doktorandusz konferenciát rendez a Debreceni Egyetem Történelmi és Néprajzi Doktori Iskolájának Történelem Programja.

A Debreceni Egyetem Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszéke a szeminárium-sorozatának utolsó előadását tartja május 23-án, csütörtökön 12 órától az Élettudományi Épület Udvardy termében (F201). Az előadás angol nyelven hangzik majd el.  A tanszék egyetemi docense, Tökölyi Jácint előadásának címe: The role of environmental microbiota in animal health and fitness A prezentáció online is megtekinthető: https://www.youtube.com/channel/UCIeGGrqucJVsbs4KoCOR7cw/live