Adomány a fiatal kutatók támogatására

Összesen hatvanezer dollárt, átszámítva több mint húszmillió forintot ajánlott fel a Debreceni Egyetem két alapítványának Glant T. Tibor professzor özvegye, Mikecz Katalin professzornő. A pénzt az Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékén, valamint az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben dolgozó fiatal kutatók tudományos tevékenységének támogatására fordítják.

A felajánlás egy részét, harmincezer dollárt az Arthritis Alapítvány kapta Glant T. Tibor professzor özvegyétől, Mikecz Katalin professzornőtől.

A pénzből a Reumatológiai Tanszék szenior grémiuma által kiválasztott legeredményesebb fiatal kutatók tevékenységét segítik.  

-    A felajánlott összeg hatalmas segítség, mert manapság viszonylag kevés pályázatot írnak ki, ezért ebből tudjuk támogatni a fiatal oktatóink, kutatóink tevékenységét belső pályázattal. Ezzel ösztönözzük a díjazottat a további hatékony tudományos munkára, a többi kollégát pedig arra, hogy kövesse példáját, és hasonló tudományos sikereket érjen el. Emellett a pénzt a kutatási költségek kiegészítésére használjuk fel – mondta a hirek.unideb.hu-nak Szekanecz Zoltán, a DE Általános Orvostudományi Kar Reumatológiai Tanszékének tanszékvezető egyetemi tanára.  

Az özvegy ugyancsak harmincezer dollárral támogatta az Általános Orvostudományi Kar Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézet Krompecher István Alapítványát. Mikecz Katalin kikötése csak annyi volt, hogy mindkét intézet a fiatal kutatók munkájának támogatására használja az adományt. 

-    Terveink szerint a pénzből a Glant T. Tibor kutatási témájához kapcsolódó tudományos tevékenységet folytató fiatal munkatársainkat segítjük, jutalmazzuk, többek között ebből támogatjuk a konferencialátogatásokat és a publikációs költségeket. A harmincezer dolláros összeg jelentős támogatás az intézetnek, és úgy gondoljuk, hogy kiváló motiváció a fiatal tehetséges kutatóknak, hogy a jelentős mennyiségű oktatási feladat mellett a kutatómunkájukban is motiváltak legyenek – hangsúlyozta Szücs Péter, az intézet igazgatója. 

Glant T. Tibor pályája során Magyarországon és külföldön is végig a kötőszöveti kategóriába tartozó porcszövet molekuláris összetételét és patogenezisét kutatta munkatársaival, többek között feleségével, Mikecz Katalinnal. Az özvegy a felajánlással férje emlékét szeretné ápolni.   

-    Az adomány gondolata férjemtől, Glant T. Tibortól származott. A felajánlást azonban késleltette férjem súlyos betegsége, majd 2022. októberében bekövetkezett halála.  Az ő emléke erősítette meg bennem azt az elhatározást, hogy elküldjem az egyetem két intézetének a felajánlott összeget. Úgy gondolom, hogy a fiatal orvosok érdeklődésének felkeltése a kutatás iránt, valamint energiájuk és kreativitásuk nagyban hozzájárul mind az alapvető biológiai, mind a klinikailag alkalmazható orvosi tudományok előrehaladásához – tette hozzá Mikecz Katalin

Glant T. Tibor és Mikecz Katalin Debrecenben szerezte meg orvosi diplomáját, majd PhD fokozatát. Glant Tibor oktatóként és kutatóként az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben dolgozott. A kutatási profilja középpontjában az ízületi porc és az immunrendszer kölcsönhatása állt. 
Mikecz Katalin pedig az akkori III-as Belgyógyászati Klinika munkatársaként vett részt a reumatológiai, főleg immunológiai eredetű ízületi problémákkal küzdő betegek ellátásában is. Házasságkötésük után közös céljukká vált az immunrendszer szerepének vizsgálata az ízületi betegségek kiváltásában és fenntartásában. A házaspár 1984 és 1986 között a montreali McGill Egyetemmel együttműködő Shriners Hospital ízületi porckutató laboratóriumában dolgozott, ahol felfedezték a proteoglikán-indukált arthritist, az emberi rheumatoid arthritis egérmodelljét. 1988-tól a chicagói Rush Medical College-ban, később a Medical College-t is magában foglaló Rush University-n folytatták kutatásaikat.  
-    Munkánk a gyulladásos athritis immunológiai, genetikai és celluláris hátterének tisztázására irányult. Kutatásainkban számos fiatal magyar kutatóorvos is részt vett, akiknek többsége Székely György, az Anatómiai Intézet akkori igazgatója és Szekanecz Zoltán, a Reumatológiai Tanszék vezetője ajánlása alapján került hozzánk. Ezek a debreceni fiatalok szinte kivétel nélkül kiválóan teljesítettek Chicagóban. Munkájuk számos közleményhez és kollaborációhoz vezetett – emelte ki Mikecz Katalin. 

Glant T. Tibor rendkívül eredményes kutatómunkáját több mint kétszáz közleményben és könyvfejezetben publikálta.

Sajtóközpont - CzA